Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pracownicy olsztyńskiego MPK domagają się podwyżek. Związki zawodowe weszły w spór zbiorowy

fot. Przemysław Getka

Spór zbiorowy w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Olsztynie. Wszystkie trzy działające w spółce związki zawodowe domagają się od zarządu zwiększenia stawek za wykonywaną pracę.

Rozmowy na temat podwyżek ruszyły w minionym tygodniu. Na razie nie ma porozumienia. Do sporu zbiorowego w olsztyńskim przedsiębiorstwie przystąpili zrzeszeni w związku zawodowym NSZZ Solidarność, Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Kierowców i Motorniczych i Związku Zawodowym Techników Komunikacji Miejskiej. Sprawa jest na etapie rozmów.

Rzecznik MPK Cezary Stankiewicz potwierdził, że zarząd spółki w odpowiedzi na postulaty zaproponował związkom swoją propozycję zwiększenie uposażenia. Jak się dowiedzieliśmy, była to 1/4 kwoty, o którą walczą pracownicy. W najbliższym czasie ma być przygotowany protokół rozbieżności, po nim w olsztyńskim MPK pojawi się mediator z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

00:00 / 00:00

Związki – jak zapewniają – są dalekie od podjęcia akcji strajkowej, która wiązałaby się z tym, że autobusy nie wyjadą z zajezdni. Nie wykluczają jednak takiej możliwości.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Olsztynie zatrudnionych jest około 480 osób, 320 z nich to kierowcy. MPK ma na stanie 150 autobusów, zaś firma Meteor Irex, która też świadczy usługi komunikacyjne na terenie Olsztyna – 30. W razie strajku prywatny przewoźnik musiałby przejąć połączenia obsługiwane przez olsztyńską spółkę.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MPK, strajk, związki zawodowe, podwyżki, Cezary Stankiewicz, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie
Uczniowie i rodzice z Elbląga podzieleni w sprawie strajku nauczycieli. „Najbardziej szkoda dzieci, dla których jest to dodatkowy stres”

We wszystkich elbląskich szkołach i większości przedszkoli trwa strajk nauczycieli. Od poniedziałku sytuacja się nie zmieniła. Od tablicy odeszło około 80 % nauczycieli, pozostali są w...

Zamknij
RadioOlsztynTV