Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca uchodźców z Ukrainy pod kontrolą inspektorów

Inspektorzy pracy skontrolowali legalność zatrudnienia uchodźców z Ukrainy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zasady ich pracy znacznie uproszczono.

W ciągu 2 tygodni pracodawcy powinni o tym powiadomić. Sprawdzano realizację przepisów w praktyce – zaznacza zastępca dyrektora Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie Łukasz Sztych.

Tylko w trzech przypadkach inspektorzy stwierdzili, że przedsiębiorcy zaniechali tego obowiązku. W dziewięciu nielegalne zatrudniano obcokrajowców. Były też mniejsze przewinienia, jak nieterminowość wypłat wynagrodzeń, brak badań czy szkoleń.

00:00 / 00:00

Wcześniej – zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie – Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie i Okręgowa Izba Radców Prawnych wspólnie prowadzili działania edukacyjne z myślą o obywatelach Ukrainy. Uchodźcy mogli się dowiedzieć, jakie przysługują im prawa na rynku pracy w Polsce, gdzie mogą szukać pomocy i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu pracy.

Każdy zatrudniony na Warmii i Mazurach może szukać pomocy w Inspektoracie Pracy – dodaje zastępca Łukasz Sztych.

W pierwszej połowie roku odnotowaliśmy więcej zapytań prawnych. Pytali jakie prawa im przysługują. Nie było wielu skarg. Nie było też rażących przypadków wykorzystywania cudzoziemców.

00:00 / 00:00

Kontrole przeprowadzono w ponad 50 przedsiębiorstwach w regionie, które poinformowały o zatrudnieniu Ukraińców.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, kontrola, Ukraina, Ukraińcy, zatrudnienie, uchodźcy
Karol Karski o polityce energetycznej i rakietach Partiot. Słuchaj Porannych Pytań

Jasnym jest, że Rosja posiada wpływy i swoją agenturę – tak o konieczności powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez polski rząd - mówił w...

Zamknij
RadioOlsztynTV