Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozwalają na wykrycie nielegalnych substancji. Amerykanie przekazali bramki radioaktywne, dwie z nich trafią na Warmię i Mazury

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. MOSG

Nie tylko przemyt papierosów czy alkoholu jest wychwytywany na granicach. Także materiały radioaktywne mogą być nielegalnie przewożone, a wykryć taki przemyt mają nowe bramki radiometryczne.

Dwadzieścia takich urządzeń zostało podarowanych Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych. Teraz instalowane są na czterech przejściach drogowych między Polską a Obwodem Kaliningradzkim – mówi Piotr Junker z warmińsko-mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego:

00:00 / 00:00

Bramki pozwalają na wykrycie substancji radioaktywnych bez ingerencji w przejeżdżające pojazdy. Amerykanie finansują zakup, montaż i serwis urządzeń wartych w sumie około 20 milionów złotych.

W związku z ich montażem będą zmiany organizacji ruchu na przejściach granicznych w Bezledach i Gronowie. Prace potrwają 3 – 4 miesiące.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemyt, substancje radioaktywne, bramki radiometryczne
Przemycał ponad 200 sztuk papierosów. Mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego stracił kontrabandę, a teraz może stracić auto

Prawie 155 tysięcy warte były papierosy z przemytu, które przewoził 44-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Funkcjonariusze straży zatrzymali do kontroli auto osobowe. W bagażniku było 220 tysięcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV