Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozostał tylko miesiąc do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną

Fot. NDI/BESIX

Za miesiąc, 17 września 2022 roku, z udziałem najwyższych władz państwa, nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W tym momencie na terenie przekopu zakończyły się już prace, kanał jest zalany wodą i trwają ostatnie testy przed dopuszczeniem go do użytku.

Prace nad budową trwały ponad dwa lata i łącznie było w nie zaangażowanych około 3 tysięcy pracowników. Mowa tutaj tylko o pierwszym etapie inwestycji, a więc wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną wraz z towarzyszącą infrastrukturą czyli między innymi portem osłonowym, śluzą i obrotowymi mostami.

Kolejne dwa etapy prac, czyli między innymi pogłębienie kanału żeglugowego i obudowanie brzegów rzeki Elbląg, mają się zakończyć w 2023 roku. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, głównego inwestora, nie krył zadowolenia z faktu, że udało się zrealizować pomysł, który swoją genezę ma jeszcze w czasach Jagiellonów.

Dzięki decyzji rządowej udało się zrealizować inwestycję, o której wielu marzyło. Ci, którzy o tym nie marzyli, a byli w miarę negatywnie nastawieni, w obliczu wojny na Ukrainie, nie mają wątpliwości, że była to konieczność dziejowa

– mówił Wiesław Piotrzkowski.

Kierownik budowy I etapu prac, czyli wybudowania przekopu przez Mierzeję Wiślaną, podkreślił ogrom pracy, jaką wykonano w ciągu ostatnich dwóch lat.

Aby każdy mógł to sobie wyobrazić w liczbach to wykonaliśmy roboty ziemne na powierzchni 3 milionów metrów sześciennych, ułożyliśmy 10 tysięcy sztuk prefabrykatów na falochronach, zbudowaliśmy 17 kilometrów ścian stalowych, to jest kilkadziesiąt tysięcy ton konstrukcji stalowej zamontowanej w gruncie. Są to duże ilości, jak na taki mały obszar realizacji

– mówił Mariusz Janczewski.

Nowy kanał żeglugowy uniezależnia Polskę od kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Łączna wartość projektu wraz z pracami towarzyszącymi wynosi 1,98 miliarda złotych.

Wiceminister Śliwka: nie będziemy zdani na „widzimisię” strony rosyjskiej

Autor: B. Gajlewska za IAR
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Elbląg, kanał, 17 wrzesnia
Szef MON w Elblągu: warto być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO

Warto być żołnierzem, warto być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO - mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wieczornego koncertu piosenki wojskowej państw NATO w...

Zamknij
RadioOlsztynTV