Poznaj swoją rodzinę i stwórz cyfrowe drzewo genealogiczne. Archiwa Państwowe zachęcają do konkursu
Poznaj historię swojej rodziny – zachęcają pracownicy Archiwów Państwowych. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to hasło ogłoszonego przez Archiwa Państwowego konkursu. Zadaniem jest stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego, a tym samym poznanie rodzinnej historii.
Konkurs jest adresowany do uczniów szóstych klas szkół podstawowych. – To właśnie oni z pomocą specjalnej aplikacji muszą stworzyć drzewo własnej rodziny, docierając nawet do kilku pokoleń wstecz – wyjaśniła Agnieszka Gorajczyk z olsztyńskiego Archiwum Państwowego.
Poznanie i stworzenie drzewa genealogicznego własnej rodziny w oparciu o wszelkiego rodzaju pamiątki, artefakty, jakie posiadamy w szafach, szufladach, w pamięci rodziców i dziadków. Są gotowe formularze, gdzie przy współpracy nauczyciela, uczeń tworzy takie dzieło. Są różne pomoce, np. jest aplikacji, w której można zgłosić się do archiwum w celu wyszukania jakiś dokumentów.
– Warto także zajrzeć do Archiwów Państwowych, gdzie można znaleźć informacje o swoich dalszych krewnych – zachęcał Rafał Gelo z Archiwum Państwowego w Olsztynie.
Trzeba zrobić badania środowiskowe, czyli przeprowadzić rozmowy ze swoimi rodzicami i dziadkami. Być może ktoś inny z rodziny prowadził jakieś badania genealogiczne i posiada zdjęcia oraz inne dokumenty. Prosimy, żeby się zwracać do archiwów, wtedy będziemy wskazywali, jak szybciej wydobyć te dokumenty, w jakim archiwum na terenie Polski mogą się znajdować, do jakiego urzędu stanu cywilnego czy archiwum diecezjalnego się zwrócić z tym zapytaniem.
Cyfrowe drzewa genealogiczne można zgłaszać do końca marca. Organizatorami konkursu są minister edukacji i nauki, Archiwa Państwowe oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Zwycięzców poznamy w połowie maja.
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski