Poznaj podstawowe rodzaje materacy! Który z nich będzie idealny dla Ciebie?
Współcześnie na rynku spotkać można wiele rodzajów materacy, dlatego ostateczny wybór wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jako że jest to inwestycja na wiele lat, warto poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką poszczególnych modeli. Co je wyróżnia?
Materace to szeroka, mocno urozmaicona grupa produktów. Różnią się m.in. stopniem twardości, konstrukcją czy tworzywami, z których je wykonano. Polecane modele możesz poznać bliżej na https://senpo.pl/materace/. Wcześniej po krótce poznaj jednak ich specyfikę!
Materace sprężynowe
To grupa materacy, do których zaliczyć można m.in. modele bonelowe czy kieszeniowe. Znajdziesz je na https://senpo.pl/materace/kieszeniowe/. Do ich stworzenia wykorzystuje się wytrzymałe i odporne na korozję sprężyny. Dawniej takie materace kojarzyły się wyłącznie ze skrzypiącymi i wystającymi sprężynami, dziś jednak mają one tak wysoką jakość, że gwarantują wieloletnie użycie bez zmiany swojego położenia. Sprężyny mają średnicę od 2 do 2,5 mm.
Materace bonelowe vs. materace kieszeniowe
W materacach bonelowych do połączenia poszczególnych sprężyn, których ilość wynosi przeważnie około 110 na 1 m2, wykorzystuje się wytrzymałe druty. Należy jednak pamiętać, że nie posiadają one stref twardości, dlatego nie są polecane dorosłym użytkownikom. Mimo tego świetnie sprawdzą się u dzieci, które stale rosną i w związku z tym stałe strefy twardości nie miałyby sensu.
Materace kieszeniowe są jednymi z chętniej polecanych produktów osobom dorosłym i seniorom. Posiadają 250-500 sprężyn na 1 m2, a nierzadko również aż do 7 stref twardości. Sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszeniach, dzięki czemu mogą uginać się niezależnie od siebie oraz pracować niezwykle cicho. To wybór idealny dla par, ponieważ osoba śpiąca obok nie czuje nocnego wstawania swojego partnera czy zmian jego pozycji podczas snu.
Materace piankowe
Jak wskazuje nazwa, materace piankowe wykonane są ze specjalnej, odpornej na odkształcenia pianki poliuretanowej. Może być ona wysokoelastyczna oraz termoelastyczna. Pierwsza charakteryzuje się ponadprzeciętną sprężystością, przez co dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia tym samym komfortowy sen. Będzie świetnym wyborem nie tylko dla osób dorosłych, ale i dzieci.
Z kolei piankę termoelastyczną wyróżnia to, że wskutek działania ciepła (temperatury ludzkiego ciała), zwiększa swoją elastyczność. W efekcie gwarantuje optymalne podparcie kręgosłupa i redukuje nacisk, co będzie świetnym rozwiązaniem dla osób z przewlekłymi schorzeniami stawowymi lub naczyniowymi.
Tym, co wyróżnia całą grupę materacy piankowych, jest ich dobra przewiewność i zapewnianie cyrkulacji powietrza. Są one wyjątkowo odporne na pleśni, grzyby czy namnażanie się roztoczy. Wpływa to korzystnie na skórę i układ oddechowy podczas snu. Higiena materaca ma bowiem również kluczowe znaczenie.
Artykuł sponsorowany