Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trujące substancje poszły na Olsztyn – FILM i ZDJĘCIA

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Dym, który w niedzielę było widać w niemal całym Olsztynie, był bardzo toksyczny. Wracamy do sprawy pożaru starej parowozowni w okolicach Dworca Głównego PKP.  Z żywiołem walczyło ponad 60. strażaków. Spaliła się 1/3 konstrukcji budynku, a także plastikowe śmieci, które były w środku.

 W 90% były to plastikowe śmieci

Różne plastikowe odpady były składowane w parowozowni na mocy starej umowy spółki PKP Nieruchomości z firmą z Ciechanowa. Umowa wygasła, ale odpady pozostały. – W 90% były to plastikowe śmieci – powiedział Radiu Olsztyn młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. W budynku składowany był także stary styropian i zużyte rury PCV.

Co ważne, od 2013 roku, firma z Ciechanowa nie może składować odpadów na terenie Olsztyna. Trzy lata temu ratusz cofnął decyzję, która pozwalała na składowanie śmieci w parowozowni. Firma odwołała się od tego zarządzenia, ale decyzję magistratu utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Samo przedsiębiorstwo – praktycznie nie istnieje. Strona internetowa firmy nie działa, a telefony – nie odpowiadają.

Apele kolejarzy spełzły na niczym

Twardy orzech do zgryzienia ma teraz kolej. – Umowa na dzierżawę obiektu została rozwiązana, a to oznacza, że, teoretycznie, najemcy nie ma w parowozowni – mówiła w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn Dorota Deja ze spółki PKP Nieruchomości, która jest właścicielem obiektu. – Najemca zostawił nam śmieci, choć zobowiązał się je wywieźć. My, jako spółka, monitujemy, ale nasze starania nie przynoszą pozytywnego efektu – dodaje Dorota Deja.

Toksyczny dym i policyjne postępowanie

Strażacy nie mają wątpliwości. Wczoraj przed południem, przez kilkanaście minut, do powietrza dostawały się toksyczne substancje ulatniające się podczas spalania plastiku. To między innymi furany i dioksyny, które są najbardziej trującymi chemicznymi syntetykami znanymi człowiekowi. Dlatego policjanci rozpoczęli postępowanie. W miejscu, gdzie wybuchł pożar pracuje grupa dochodzeniowo-śledcza.

– W oględzinach uczestniczą technik kryminalistyki i biegły z zakresu pożarnictwa – powiedziała Radiu Olsztyn sierżant Anna Balińska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Biegli mają ustalić, co dokładnie było przyczyną pożaru i czy w parowozowni nie doszło przypadkiem do popełnienia przestępstwa. Tymczasem opinia biegłego z zakresu pożarnictwa ma wskazać czy istniało zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób. To zmieniłoby kwalifikację czynu, gdyby na przykład okazało się, że ktoś celowo podpalił śmieci, żeby się ich pozbyć.

„My na pewno zainteresujemy się tą sprawą”

Postępowanie rozpocznie także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie. Pracownicy tej instytucji sprawdzą jakimi decyzjami dysponowała firma z Ciechanowa i jakie śmieci mogła składować w parowozowni.  – Z punktu widzenia ochrony środowiska to wszystko może okazać się bardzo istotne – mówił w rozmowie z naszym reporterem Michał Kontraktowicz, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. WIOŚ przyjrzy się nie tylko dokumentom, którymi dysponował przedsiębiorca. Sprawdzi także zabezpieczenia obiektu. To oznacza, że pod lupą inspektorów znajdą się też działania spółki PKP Nieruchomości. – Wszystko po to, żeby nie spowodowało to dalszych negatywnych konsekwencji dla środowiska – dodaje Michał Kontraktowicz.

Olsztyńska parowozownia to ceglasty budynek o wymiarach 100 na 10 metrów. Ogień zniszczył cały dach. Zawaliła się środkowa część obiektu na długości około 50 metrów. Parowozownia powstała w latach 1910-1914, jest więc zabytkiem. Początkowo, jak sama nazwa wskazuje, stacjonowały w niej parowozy, a z biegiem lat – lokomotywy spalinowe.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy. 14 zastępów strażaków gasiło w niedzielę 29 maja pożar starej parowozowni przy ul. Marii Zientary-Malewskiej w okolicach olsztyńskiego dworca kolejowego.

To ceglasty budynek o wymiarach 100 na 10 metrów. Ogień zniszczył cały dach, który się zawalił. Budynkiem zarządza spółka PKP Nieruchomości, która wcześniej dzierżawiła go prywatnej firmie, a ta składowała tam plastikowe odpady. I to najprawdopodobniej one się zapaliły. Jak ustalił reporter Radia Olsztyn umowa dzierżawy wygasła, ale plastikowe śmieci zostały w parowozowni. Strażacy dogaszają ogień, wcześniej mieli z tym problemy, bo w niektórych hydrantach brakowało wody.

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. M. Świniarski

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. M. Świniarski

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. M. Świniarski

Spłonęła 1/3  budynku. Ogień gasiło ponad 60 strażaków. – W budynku składowane były różne łatwopalne odpady – relacjonuje młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z olsztyńskiej straży pożarnej.

00:00 / 00:00

W głębi widać pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. M. Lewiński

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Zawaliła się środkowa część parowozowni na długości około 50 metrów. Wciąż niebezpiecznie jest w innej części budynku, która grozi zawaleniem – dodał Sławomir Filipowicz.

00:00 / 00:00

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. M. Świniarski

Policjanci sprawdzą co było przyczyną pożaru w olsztyńskiej parowozowni. Najprawdopodobniej zapaliły się składowane tam plastikowe odpady. – Policjanci rozpoczną prace po zakończeniu akcji strażaków – zapowiada sierżant Anna Balińska. Funkcjonariusze zbadają, czy przypadkiem do pożaru nie doszło w wyniku podpalenia budynku.

00:00 / 00:00

Pożar parowozowni w Olsztynie, w głębi widać kłęby dymu. Fot. M. Świniarski

Pożar parowozowni w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Film Maciej Świniarski

(mlew/mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar
Tragiczny pożar w Kętrzynie. Dwie osoby nie żyją

W nocy paliło się mieszkanie na parterze budynku przy ulicy Westerplatte w Kętrzynie. Strażacy, którzy gasili ogień, znaleźli w środku częściowo zwęglone zwłoki 85-letniej kobiety. Jeszcze...

Zamknij
RadioOlsztynTV