Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powyborczy krajobraz w kraju i regionie. Oglądaj audycję publicystyczną Jeden na Jednego

O wyborach parlamentarnych i ich wynikach Marek Lewiński rozmawiał z gośćmi audycji Jeden na Jednego. W studiu spotkali się:

  • Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość, olsztyński radny
  • Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska, wicemarszałek województwa

Sejm i Senat

Najwięcej, ponad 8 milionów, głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. To absolutny rekord w historii kraju. Przekłada się to na 235 mandatów. PiS utrzymał w ten sposób większość w niższej izbie parlamentu.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowało ponad 5 milionów wyborców, dzięki czemu KO zdobyło 134 mandaty. Na Sojusz Lewicy Demokratycznej głos oddało ponad 2 miliony 300 wyborców. Oznacza to, że Lewica będzie miała 49 reprezentantów w Sejmie.

PSL-Koalicja Polska zyskała ponad 1,5 miliona głosów, co przekłada się na 30 mandatów. Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymała ponad 1 milion 200 głosów i do parlamentu wprowadzi 11 przedstawicieli. Jeden mandat trafi do mniejszości niemieckiej.

W 100-osobowym Senacie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 48 mandatów,
W ławach zasiądzie też 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, 3 – PSL-u i 2 – SLD. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (KWW Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski oraz Stanisław Gawłowski.

Wyniki wyborów w regionie

Na Warmii i Mazurach Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory uzyskując 128 760 głosów w okręgu olsztyńskim i 102 tysiące 478 głosów w okręgu elbląskim. Podział mandatów w województwie: PiS – 9, Koalicja Obywatelska – 5 i po 2 PSL i SLD.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

Marcin Kuchciński (PO), Radosław Nojman (PiS). Fot. B.Świerkowska-Chromy

Radosław Nojman (PiS), Marek Lewiński, Marcin Kuchciński (PO). Fot. B.Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, sejm, wybory, senat, video, Marcin Kuchciński
Grupa przestępcza zajmująca się stręczycielstwem rozbita. CBŚP zatrzymało czterech mieszkańców Warmii i Mazur

Funkcjonariusze białostockiego oddziału CBŚP rozbili grupę przestępczą zajmującą się stręczycielstwem. Przestępcy działali między innymi w Ełku, Suwałkach, Augustowie i Białymstoku. Jak poinformowała komisarz Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka...

Zamknij
RadioOlsztynTV