Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstanie kilkanaście nowych połączeń autobusowych

Od stycznia powstanie 14 nowych lokalnych połączeń autobusowych. Najbardziej skorzystają mieszkańcy miast na Mazurach.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, odpowiedzialny za komunikację autobusową poinformował, że podczas planowania poszczególnych tras brane były pod uwagę m.in. dostępność kolei, rozwój połączeń komercyjnych, możliwość dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych oraz potrzeby zgłaszane przez samorządy lokalne.

Po analizie zdecydowano o utworzeniu nowych tras, w większości na Mazurach. Będą to połączenia:

  • Gołdap – Ełk przez Olecko;
  • Węgorzewo – Giżycko przez Harsz, Pozezdrze, Kruklanki;
  • Giżycko – Ełk przez Ranty, Zelki;
  • Mikołajki – Szymany Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przez Mrągowo, Szczytno;
  • Węgorzewo – Gołdap przez Banie Mazurskie;
  • Giżycko – Pisz przez Orzysz.

Do większości z tych miejscowości nie są realizowane połączenia komercyjne, a w ocenie marszałka regionu Marcina Kuchcińskiego połączenia te są atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Kilka połączeń pozwoli mieszkańcom małych miejscowości na łatwy dojazd do Olsztyna. Będą to połączenia: Olsztyn – Ełk przez Mrągowo, Mikołajki, Orzysz; oraz Olsztyn – Lidzbark przez Ostródę, Lubawę. Na zachodzie regionu będzie uruchomiona jeszcze linia Działdowo – Ostróda przez Dąbrówno oraz Iława – Nowe Miasto Lubawskie – Kurzętnik przez Lubawę.

Na północy nowe połączenie autobusowe połączy Bartoszyce z Braniewem przez Lelkowo oraz Braniewo z Elblągiem przez Frombork i Tolkmicko. W centrum regionu utworzone zostanie połączenie Biskupiec – Kętrzyn przez Reszel.

Samorząd regionu poinformował jednocześnie, że zlikwidowane zostanie połączenie na linii Braniewo-Orneta. Wiąże się to z tym, że od połowy grudnia na tej trasie zostanie przywrócone połączenie kolejowe. Z powodu małego zainteresowania podróżnych zlikwidowane zostanie połączenie Nowe Miasto Lubawskie – Elbląg.

W budżecie województwa na 2024 rok zaplanowano na realizację nowych połączeń 2 mln zł. Pozostałe środki na pokrycie kosztów będą pochodziły z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w autobus
Komunikacja miejska w Olsztynie i Elblągu w okresie Wszystkich Świętych

Do 2 listopada łatwiej będzie dojechać autobusami do olsztyńskich i elbląskich cmentarzy. Uruchomione zostaną dodatkowe kursy oraz specjalne linie, które ułatwią dostanie się do nekropolii. OLSZTYN...

Zamknij
RadioOlsztynTV