Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powołano zespoły do monitorowania reformy oświaty

Konferencja w urzędzie wojewódzkim, fot. M.Olszewski

O postępach związanych z wdrażaniem reformy oświaty poinformował na specjalnym spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski.

W związku ze zmianami w szkolnictwie powołany został specjalny zespół ministerialny i zespoły wojewódzkie – wyjaśnił wojewoda Artur Chojecki. Minister oświaty powołała centralny zespół zajmujący się monitorowaniem reformy. Powstały także zespoły wojewódzkie. Na czele powstałego w województwie warmińsko-mazurskim zespołu stanął wicekurator Wojciech Cybulski, a w samym zespole będą dwie osoby. Jedna z nich odpowiedzialna jest za monitorowanie procesu przekształcania szkół, a także powołanie sieci obwodów. Druga osoba będzie monitorować zmiany związane z podstawą programową.

Aby wspomóc pedagogów w procesie wdrażania reformy przeprowadzony zostanie cykl szkoleń dla nauczycieli związany z nową podstawą programową. Do bezpośredniego kontaktu z dyrektorami placówek wyznaczeni zostali wizytatorzy, którzy będą służyć pomocą we wprowadzaniu zmian oświatowych w konkretnych placówkach. Na wsparcie mogą liczyć również samorządowcy. Już 25 stycznia zorganizowana zostanie dla nich kolejna konferencja. Natomiast rodzice i wszystkie osoby zainteresowane reformą mogą skorzystać ze specjalnej infolinii uruchomionej przez Kuratorium Oświaty, gdzie pracownicy merytoryczni odpowiadają na pytania związane ze zmianami w ustroju szkolnym. Jak poinformował kurator oświaty, w najbliższym czasie samorządy będą musiały podjąć uchwały intencyjne dotyczące nowej sieci szkół. Do tego etapu przygotowany jest już Elbląg. Rada Miasta prawdopodobnie jeszcze w styczniu podejmie uchwałę, która następnie trafi do Kuratorium Oświaty w Olsztynie i zostanie zweryfikowana pod względem formalnym i merytorycznym. Taka sama procedura czeka również inne samorządy.

Konferencja zorganizowana w Urzędzie Wojewódzkim była pierwszym z cyklu spotkań dotyczących wdrażania reformy w samorządach. Zarówno wojewoda, jak i kurator oświaty planują kontynuowanie tej formy informowania o postępach w realizacji zadań związanych ze zmianami w szkolnictwie.

Czteroletnie liceum, ośmioletnia szkoła podstawowa i szkoły branżowe już od września tego roku zaczną funkcjonować. Po województwie od kilku miesięcy jeżdżą także wizytatorzy kuratorium, którzy spotykają się z nauczycielami dyrektorami i rodzicami.

(dwojcie/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w reforma, oświata, Artur Chojecki, szkoła podstawowa, gimnazja, Podstawa Programowa, Wojciech Cybulski, Województwo Warmińsko-Mazurskie, Zespoły Monitorujące
Mołdawia chce się od nas uczyć jak rozwijać gospodarkę

Ambasador Mołdawii Iurie Bodrug przyjechał na zaproszenie wojewody warmińsko-mazurskiego. Spotkał się nie tylko z nim, ale również z prezesem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To, czego...

Zamknij
RadioOlsztynTV