Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Powinniśmy pokazywać heroizm sędziego”. Środowiska prawicowe wsparły prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego

Fot. M.Lewiński

W Olsztynie odbyły się dziś dwie manifestacje. Jedna w obronie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, druga zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna.

Podpisy poparcia dla działań i zachowania sędziego Macieja Nawackiego zbierali przedstawiciele środowisk prawicowych. Maciej Nawacki to prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego, który stał się jedną z twarzy reformy wymiaru sprawiedliwości. Na ostatnim posiedzeniu olsztyńskich sędziów podarł propozycje uchwał przedłożone przez swoich pracowników, czyli innych sędziów. Domagali się w nich zaniechania działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków, mowa była też o krytycznym stanowisku wobec nowelizacji ustaw sądowych.

Przez jednych, za to zachowanie, Nawacki jest mocno krytykowany, przez innych – chwalony.

Sędziego Nawackiego popieramy dlatego, że realizuje prawo ustalone przez Sejm i podpisane przez prezydenta. Każdy powinien tak postępować

– mówił w Olsztynie Szczepan Worobiej, który był koordynatorem sobotniego wyjazdu do Warszawy na manifestację poparcia dla reform sądowych.

00:00 / 00:00

Zachowanie prezesa Nawackiego spowodowało lawinę komentarzy – zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. – mówiła zaangażowana w zbiórkę podpisów była opozycjonistka z Olsztyna Anna Niszczak.

00:00 / 00:00

Łukasz Gojke z Ruchu Poszkodowanych przez Wymiar Sprawiedliwości stwierdził, że sędzia Maciej Nawacki ma kręgosłup etyczny. Powinniśmy pokazywać heroizm sędziego – mówił.

00:00 / 00:00

W ocenie Radosława Nojmana, miejskiego radnego PiS i przedstawiciela Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, sędzia Maciej Nawacki stoi na straży zasady trójpodziału i równowagi władz. Jego zdaniem, dzięki takim ludziom możliwe jest przeprowadzenie realnej zmiany w polskim sądownictwie.

00:00 / 00:00

Było to spotkanie poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego. Zebrane podpisy chcą mu przekazać i być może ministrowi sprawiedliwości.

Po południu przed Sądem Rejonowym w Olsztynie odbyła się manifestacja solidarności z sędzią Pawłem Juszczyszynem. Ponad dwieście osób zebrało się by wyrazić poparcie dla sędziego, który decyzją Izby Dyscyplinarnej został zawieszony w obowiązkach służbowych. Wśród zgromadzonych byli też sędziowie z innych miast. Wiec zorganizował olsztyński Komitet Obrony Demokracji.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

4 lutego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, orzekając w drugiej instancji, zawiesiła w czynnościach sędziego Juszczyszyna i obniżyła o 40 procent jego wynagrodzenie na czas tego zawieszenia.

 

Autor: M.Lewiński/D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w sąd, Juszczyszyn, prezes sądu
„Zwrot nieruchomości spadkobiercom to działanie przeciwko interesowi państwa”. PiS zabiera głos ws. roszczeń dawnych przesiedleńców

Decyzje olsztyńskich sądów na korzyść byłych właścicieli kamienic, jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa - tak twierdzą warmińsko-mazurscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Prezes okręgu olsztyńskiego PiS...

Zamknij
RadioOlsztynTV