Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powiatowy Inspektor Sanitarny o koronawirusie. „Podejrzane przypadki były spowodowane przez inne wirusy”


Państwowe Służby Sanitarne mają gotowe procedury na wypadek pojawienia się w Polsce groźnej dla ludzi odmiany koronawirusa – zapewnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. Jak dotąd podejrzane przypadki okazały się być spowodowane przez inne wirusy, np. grypy. 

To dlatego, że objawy infekcji są bardzo podobne, a ich źródło może wskazać specjalistyczne badanie. Nie można jednak bagatelizować żadnej sytuacji.

Szczególne kroki są podejmowane wobec osób, które przybyły na teren Polski z trzech kantonów w Chinach, gdzie wirus się pojawił.

– tłumaczy inspektor Marek Jarosz.

00:00 / 00:00

Choroba może ujawnić się do dwóch tygodni od zakażenia. Dlatego pasażerowie podróżujący z Chin muszą przed wyjazdem wypełniać przygotowane formularze, które ułatwią potem działanie. Każda osoba dostaje informację także o objawach, które koronawirus wywołuje.

Jeśli taka osoba dostrzeże u siebie opisane objawy, to powinien zgłosić się do lekarza. Teraz wskazuje się oddziały zakaźne, tak żeby lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta mógł podjąć skuteczną izolację.

00:00 / 00:00

Taką wiedzę o przypadkach zachorowań dostają służby sanitarne, które m.in. muszą sprawdzić z kim chory człowiek miał kontakt i gdzie się przemieszczał na terenie Polski. O procedurze poinformowani są lekarze, także rodzinni.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, wirus, Państwowe Służby Sanitarne, koronawirus
Coraz większy problem z wirusem ASF w powiecie elbląskim. Jakie kroki zostaną podjęte?

W elbląskim starostwie trwa posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego tematem jest ASF, który staje się coraz większym problemem w północno-wschodniej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV