Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Potwierdzono dwudziesty drugi przypadek koronawirusa w Polsce. Oto najświeższy raport z kraju i regionu

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce potwierdzono 22 przypadki koronawirusa. Tylko dziś doszło pięć nowych: jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie, jeden we Wrocławiu i jeden w Bełżycach.

Resort zdrowia sukcesywnie publikuje statystyki dotyczące zachorowań w Polsce. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca, czyli w ubiegłą środę, a od piątku o kolejnych zachorowaniach. Pacjenci hospitalizowani są m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Krakowie, Ostródzie, Warszawie.

Stan dwóch pacjentów zarażonych koronawirusem jest bardzo ciężki. W szpitalu w Poznaniu leży kobieta w średnim wieku, która miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu, jest w stanie śpiączki farmakologicznej. W szpitalu we Wrocławiu hospitalizowany jest 73-letni mężczyzna, w ciężkim stanie.

W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja, od niedzieli, pozostaje bez zmian. W szpitalu zakaźnym w Ostródzie przebywa dwoje pacjentów, u których wykryto patogen – informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. Stan zarażonych jest dobry.

Rzecznik wojewody dodał, że na Warmii i Mazurach, poza dwójką zakażonych koronawirusem, jest 16 osób hospitalizowanych. Krzysztof Guzek powiedział, że w regionie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 450 osób.

Dynamicznie zmieniają się natomiast dane dotyczące kwarantanny domowej. Służby sanitarne codziennie badają próbki i jak informuje wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko, w kwarantannie przebywa obecnie około 50 osób, a nadzorem sanitarnym objętych jest około 400 osób.

Z kolei szpital Promedica w Ełku od wtorku wprowadził całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Jak podała placówka w komunikacie „w trosce o dobro i bezpieczeństwo pacjentów zawieszono do odwołania możliwość odwiedzin”. W ten sposób szpital chce ograniczyć możliwość zarażenia osób, które ze względu na stan zdrowia i wiek są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na chorobę zakaźną. Olsztyńskie szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin pacjentów kilkanaście dni temu.

Kwarantannę domową przechodzą osoby, które miały styczność z zarażonym koronawirusem. Natomiast nadzorem sanitarnym obejmuje się osoby, które przyjechały z krajów, w których patogen występuje na dużą skalę.

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd podjął decyzję po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego o odwołaniu imprez masowych w całym kraju. Rozważana jest także możliwość czasowego zawieszenie zajęć w szkołach – poinformował podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że brana jest też pod uwagę możliwość czasowego zawieszenie zajęć na uczelniach.

Przypominamy numer całodobowej infolinii 800 190 590, gdzie można uzyskać pomoc i zdobyć wszelkie informacje odnośnie postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za IAR/PAP/D.Grzymska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, wirus
Stan dwóch pacjentów zarażonych koronawirusem jest bardzo ciężki. W Polsce i regionie wydłuża się lista odwoływanych imprez

Jest siedemnaście przypadków koronawirusa w Polsce, dwie osoby są w bardzo ciężkim stanie - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W spotkaniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV