Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Potrzebni wolontariusze do liczenia bocianów. Taki spis odbywa się co 10 lat

Odbywa się raz na 10 lat i pozwala zebrać cenne informacje na temat populacji tego ptaka. Przed nami ósmy Międzynarodowy Spis Bociana Białego.

W całym kraju potrzebnych jest 2,5 tysiąca wolontariuszy, którzy policzą gniazda i ptaki. Na Warmii i Mazurach takich osób będzie dokładnie 117. Niestety do tej pory nie udało się zebrać wystarczającej grupy chętnych, aby liczenie mogło się odbyć w każdej gminie.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w liczeniu bocianów muszą się zarejestrować na stronie akcji. Spis ruszy na początku lipca i potrwa 2 tygodnie. Jak zapowiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie, liczone będą nie tylko dorosłe ptaki, ale także gniazda i efekty lęgu.

Trzeba przeprowadzić wywiad z właścicielem posesji, bo najczęściej to oni doskonale wiedzą co się dzieje w gnieździe, czyli, czy bociany przyleciały, jak długo były, czy doszło do wyrzucenia piskląt lub jaj? Gospodarze doskonale wiedzą co się dzieje w gnieździe, co znajdują pod nim i czy była strata lęgu. Wszystko wpisujemy w formularz. Jeżeli gniazdo nie jest zajęte, czyli np. porośnięte trawą, to też jest bardzo ważna informacja

– stwierdził

Z ostatniego spisu wynika, że populacja bociana białego w Polsce wynosi około 46 tysięcy par i cały czas maleje.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w bocian, liczenie, bociany, spis, wolontariusz, Międzynarodowy Spis Bociana Białego
Czy szybszy przylot bocianów może im zagrozić? Ekspert nie ma wątpliwości

- Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w...

Zamknij
RadioOlsztynTV