Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie z Warmii i Mazur zgodnie o sytuacji na Białorusi: potrzebne jest zaangażowanie Unii Europejskiej

Czy rosyjska interwencja na Białorusi to realny scenariusz? Jak powinna zachować się Unia Europejska po wyborach na Białorusi? Rozmawiali o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłowie z Warmii i Mazur – Janusz Cichoń z PO i Wojciech Kossakowski z PiS.

Na Białorusi trwają protesty przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich, wczoraj minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius powiedział, że są niepokojące sygnały, iż Rosja będzie próbowała przyłączyć Białoruś, wykorzystując tę sytuację.

Poseł PO Janusz Cichoń mówił na naszej antenie, że każdy scenariusz jest możliwy:

Jestem przekonany o tym, że Rosja zrobi wszystko, żeby ten proces demokratyzacji Białorusi zastopować. A interwencja wojskowa, wprowadzenie wojsk – chyba byłoby to posunięcie zbyt ryzykowne jeśli chodzi o Rosję, ale niewątpliwie tutaj scenariuszy może być kilka.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski dodawał, że Rosja bywa nieobliczalna:

Te dwa państwa są w bliskiej współpracy, tak że Rosja może odważyć się i wejść z pomocą dla swoich sąsiadów. Cała tamta strona jest dość nieobliczalnym i nieodpowiedzialnym partnerem. Niebezpieczeństwo interwencji zbrojnej, może nie takiej oficjalnej, ale takiej jaka była na Ukrainie, przez „podchody”, jest cały czas realne.

Unia Europejska powinna wysłać jasny sygnał, że nie zgadza się z wynikiem wyborów prezydenckich na Białorusi – podkreślili zgodnie goście Porannych Pytań.

Według oficjalnych wyników, białoruskie wybory wygrał Aleksander Łukaszenka. Od ubiegłej niedzieli na Białorusi trwają protesty przeciwko tym wynikom. Poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń mówił w Porannych Pytaniach, że Unia powinna żądać powtórzenia wyborów:

Spodziewam się, że Unia nie uzna wyników wyborów, że zażąda powtórzenia ich pod kontrolą międzynarodową i uzależni pomoc gospodarczą dla Białorusi i współpracę gospodarczą oraz zastosowanie sankcji także od wykonania tego europejskiego zalecenia.

Również poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski mówił, że stanowisko Wspólnoty powinno być bardzo jednoznaczne i że konieczne jest wspieranie Białorusinów:

Przede wszystkim dobrze byłoby, żeby szczyt wysłał jasny sygnał, że nie zgadza się z wynikami wyborów. Ja też przypomnę, że poza szczytem Polska przyjęła program „Solidarni z Białorusią”. Tutaj też jest duże wsparcie dla osób represjonowanych, dla przyjeżdżających, dla studentów.

Szczyt przywódców państw Unii Europejskiej poświęcony sytuacji na Białorusi odbędzie się w środę (19 sierpnia).

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Januszem Cichoniem i Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, Janusz Cichoń, Białoruś
Dariusz Piotr Bonisławski: Związek Polaków na Białorusi został zdelegalizowany, „Wspólnota Polska” pomaga naszym rodakom

Obawiam się zaostrzenia kursu wobec Polaków mieszkających na Białorusi – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Od niedzieli na...

Zamknij
RadioOlsztynTV