Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Posłowie z regionu o dofinansowaniu do różnych źródeł ciepła. Posłuchaj Porannych Pytań

Od lewej Wojciech Kossakowski (PiS), Anna Wojciechowska (Koalicja Europejska)

 

Dofinansowania do innych źródeł ciepła niż węgiel były jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Marek Lewiński rozmawiał z posłami Anną Wojciechowską z PO i Wojciechem Kossakowskim z PiS.

Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że konieczne jest wsparcie także tych, którzy korzystają z systemowych źródeł ciepła.

Korzysta z tego bardzo duży procent ludności, którzy również mają bardzo duże podwyżki za korzystanie ze swoich mieszkań. W tej chwili zostali pozostawieni bez żadnego wsparcia. Rząd przedstawi propozycję we wrześniu, a wtedy to jest już trochę za późno.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski zapewniał, że rząd przygotowuje rozwiązania w odpowiedniej kolejności:

Opozycji żadne nasze działania się nie podobają. Nie potrafią wznieść się ponad podziałami i przyznać, że pomoc, którą przygotowujemy są dla tych, którzy najmniej zarabiają i którzy najbardziej odczuwają podwyżki. Dodatek dla właścicieli niektórych indywidualnych źródeł ciepła obejmie ponad milion 200 gospodarstw domowych.

W piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaprezentowała projekt ustawy dotyczącej wsparcia dla niektórych źródeł ciepła i ciepłowni. Według niego używający pelletu otrzymają 3 tysiące złotych, drewna kawałkowego – tysiąc złotych, oleju opałowego – 2 tysiące złotych, a gazu LPG – 500 złotych. Jak wyjaśniała Anna Moskwa, kwoty zostały wyliczone tak, by ograniczyć wzrost kosztów opału do 40 procent, licząc od marca.

Goście Porannych Pytań rozmawiali także o drodze szybkiego ruchu Via Baltica. Dobiegają końca prace nad budową kolejnego etapu. Jeszcze w sierpniu kierowcy pojadą 23-kilometrowym odcinkiem S61 Szczuczyn-Ełk.

Posłowie z Ełku mówili o dyskutowali o jej znaczeniu. Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości liczy na ożywienie gospodarcze po otwarciu tej trasy.

Dwupasmowa, bezpieczna droga szybkiego ruchu to umożliwienie powstawania w jej pobliżu nowych zakładów, czy to przemysłowych, czy usługowych. To z pewnością ożywi nas gospodarczo, ale też turystycznie.

Podobnego zdania jest Anna Wojciechowska, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Ełku.

Mam nadzieje, że tą droga przyjedzie do nas bardzo mocno oczekiwany węgiel. Poza tym, dzięki temu skrócona będzie podróż do Polski centralnej. Wszyscy czekaliśmy na to bardzo długo.

Obecnie na drodze głównej i drogach serwisowych S61 na odcinku Szczuczyn-Ełk trwają roboty wykończeniowe, montaż ostatnich odcinków ogrodzeń i barier.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w posłowie, Prawo i Sprawiedliwość, podwyżki, Wojciech Kossakowski, Koalicja Obywatelska, Anna Wojciechowska
Iwona Arent: niektóre spółdzielnie mieszkaniowe na zapas robią podwyżki. Posłuchaj Porannych Pytań

Niepotrzebnie niektóre spółdzielnie mieszkaniowe na zapas robią większe podwyżki - mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent, z która rozmawiał Krzysztof...

Zamknij
RadioOlsztynTV