Posłowie z regionu komentują zakupy dla polskiej armii. Posłuchaj rozmowy
– Wojna w Ukrainie pokazała, że Polska musi mieć silną armię, dobrze wyposażoną armię – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski. Zalety polsko-koreańskiej współpracy militarnej wyliczał natomiast poseł Lewicy Marcin Kulasek.
Kilka dni temu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup broni z Korei Południowej. Polska zakupi 48 samolotów FA-50, blisko 1000 czołgów K2 oraz ponad 600 armatohaubic K9. Według posła W. Kossakowskiego z PiS możliwe to było m.in. dzięki zmianom w prawie, które kilka tygodni temu przegłosował Sejm.
Ostatnio procedowana ustawa o obronie ojczyzny daje możliwość zakupu nowego, dobrego uzbrojenia, które będzie służyło armii. Żołnierze coraz liczniej zgłaszają się do służby, widząc to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą
– mówił poseł Kossakowski.
Za słuszne uznał zakupy broni w Korei Południowej wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek.
Bardzo cieszy mnie współpraca polskiej armii z Koreą Południową. Posiadają oni 430-tysięczną armię wyposażoną w bardzo nowoczesne uzbrojenie. To odróżnia Koreańczyków od Amerykanów, ten transfer technologii, na który się decydują i który chętnie chcą przekazać.
Wartości planowanych kontraktów nie podano, mają one zostać określone w poszczególnych umowach wykonawczych. Pierwszy sprzęt trafi do Polski jeszcze w tym roku. Część z tego uzbrojenia ma trafić do jednostek wojskowych na Warmii i Mazurach.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego.
Redakcja: Ł. Sadlak




























