Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie PSL krytycznie o pomocy przedsiębiorcom i sytuacji rolnictwa

Fot. P. Getka

– Żyjemy w kraju, w którym nie ma miejsca dla przedsiębiorców – uważa warmińsko-mazurska posłanka PSL Urszula Pasławska. Podczas konferencji zorganizowanej w Olsztynie mówiła o trudach z jakimi na co dzień mierzą się osoby prowadzące własny biznes.

Trudna sytuacja nasiliła się w pandemii i w obliczu wojny w Ukrainie. Oddają ją dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wynika z nich, że w 2022 roku było dwa razy więcej upadłości i restrukturyzacji niż rok wcześniej. – Przedsiębiorcy potrzebują wsparcia, którego nie ma – mówiła poseł Pasławska.

Co prawda były pieniądze, aby wesprzeć polski eksport, jak mówi pani minister Semeniuk – ok. 160 mln zł, ale zmieniono przeznaczenie tych środków. Zamiast do polskich przedsiębiorców, trafią na zakupy sprzętu na Ukrainie, aby wesprzeć Ukrainę. Oczywiście jest to zasadne, ale dlaczego koszt tego mają płacić polscy przedsiębiorcy?

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Poseł PiS Jerzy Małecki nie zgadza się z opinią pozostawienia przedsiębiorców bez pomocy.

Przypomnę, że w okresie pandemicznym, m.in. dla przedsiębiorców zostało przeznaczonych 270 mld zł i dzięki temu przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy oraz przetrwać. W tej chwili, gdy wiemy, jaka jest sytuacja polityczna na całym świecie, rząd polski przeznacza wielkie pieniądze celem ograniczenia skokowego wzrostu cen energii i gazu. Tam samo dbamy o osoby prowadzące działalność gospodarczą.

00:00 / 00:00

Podczas konferencji w Olsztynie była też mowa o unijnych pieniądzach z KPO, które mogą być ratunkiem dla polskich przedsiębiorców.

Podczas konferencji prasowej poseł PSL Zbigniew Ziejewski mówił o trudnej sytuacji rolnictwa i rolnikach, którzy mierzą się z problemem opłacalności w sadownictwie i przy produkcji mleka.

– Mleczarstwo w kraju jest gałęzią, która przynosi najwięcej dochodów i nie można jej zostawić bez pomocy – mówił poseł Zbigniew Ziejewski.

Mleko nie tak dawno temu kosztowało 3 zł. Dziś koszt produkcji wynosi 2 zł. Rolnicy nie mają z czego dokładać. Tym bardziej młodzi rolnicy, którzy uwierzyli polskiemu rządowi, postawili nowe obory, a dziś mają problem ze spłatą kredytu. Rząd nic nie robi.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Poseł Ziejewski mówi też o dyrektywach unijnych na temat interwencyjnego skupu mleka, masła i serów, co nie jest realizowane. Poseł Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa odpowiada, że polski rząd wystąpił z wnioskiem w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Poparły go tylko Litwa i Łotwa, pomocy z UE więc nie będzie.

Nawet, gdyby ruszył skup interwencyjny Unii Europejskiej, ceny nie były zmieniane od 15 lat i są na niskim poziomie. Niższym niż obecna cena mleka. Poseł Ziejewski doskonale o tym wie i, mówiąc, że rząd polski nic nie robi, jest w błędzie.

00:00 / 00:00

Trudna sytuacja w sektorze mleczarskim była omawiana w miniony piątek podczas spotkanie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w mleko, rolnictwo, konferencja prasowa, Jerzy Małecki, Zbigniew Ziejewski
Liderzy Polski 2050 i PSL w Olsztynie. Mówili o dworcu i politycznym przewrocie kopernikańskim

- Olsztyński kompleks dworcowy jest przykładem indolencji władz państwowych - przekonywał do tego Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050 w Olsztynie. Wystąpił na wspólnej konferencji prasowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV