Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie PiS i PO o in vitro i biometanowni. Posłuchaj Porannych Pytań

– Platforma Obywatelska rozpoczęła akcję „Tak dla In Vitro. In Vitro to Ludzie” – przypomniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PO Jacek Protas. 

Szef struktur partii w regionie dodał, że PO akcję zainicjowała, ale sama akcja jest akcją społeczną.

Projekt ustawy, który chcemy złożyć, jest projektem obywatelskim, dlatego potrzebujemy co najmniej 100 tys. podpisów, żeby mógł trafić do laski marszałkowskiej. Zachęcamy wszystkie organizacje społeczne i ludzi dobrej woli, żeby podpisali się pod tym projektem.

– Jest to bardzo przykre, że do bieżącej polityki PO wprowadza tematy życia i śmierci – mówił poseł PiS Jerzy Małecki.

Tutaj mówimy o in vitro, a kilka tygodni temu była mowa o aborcji do 12. tygodnia życia. Donald Tusk ogłosił wszystkim, że osoby, które nie będą popierały aborcji, nie znajdą się na listach wyborczych. Rzadko podaje się przykłady alternatywnych metod. Ja jestem za naprotechnologią.

Akcja „Tak dla In Vitro” zakłada wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na finansowanie z budżetu państwa tego zabiegu. Zdaniem organizatorów akcji kwota wsparcia powinna wynosić 500 mln zł rocznie.

Biometanownia na Mazurach

O budowie na Warmii i Mazurach pierwszej w Polsce biometanowni dyskutowali goście Porannych Pytań. Poseł Jerzy Małecki zaznaczył, że jest to droga, jaką powinniśmy jako kraj obecnie podążać.

Dobrze zagospodarowane zostaną odpadki, czyli rzeczy, które musimy utylizować. Jeżeli powstanie z tego gaz, który potem będzie wykorzystywany do naszych samochodów, to popieramy to. Myślę, że w tym temacie nie będzie głosów przeciwnych. Staramy się teraz iść w biogazownie, aby wykorzystać odpadki, które są wywożone na pola.

Poseł PO Jacek Protas zaznaczył, że rząd przez siedem lat nic nie robi w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Raptem teraz pan Obajtek się obudził i postanowił na Mazurach nie tylko kupować działki, ale i zainwestować. Bardzo się cieszę z tego powodu. Oczywiście każde takie przedsięwzięcie będzie przez nas popierane, natomiast przez 7 lat nic się nie robiło.

Biometanownia w Głąbowie ma ruszyć za dwa lata. Jest to pierwsza taka instalacja w Polsce. Buduje ją Orlen. Biometan, który będzie produkowany koło Rynu, ma być wykorzystywany w formie gazu skroplonego do tankowania ciężarówek.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Badanie: 60 proc. Polaków zamierza zrobić zakupy w Black Friday

60 proc. polskich konsumentów deklaruje, że kupi coś podczas Black Friday. Będą szukać okazji zarówno na zakup codziennych produktów, jak i świątecznych prezentów - wskazują wyniki...

Zamknij
RadioOlsztynTV