Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o otwarciu nowego odcinka trasy Via Baltica: to oszczędność czasu i benzyny

Anna Wojciechowska (PO), Jerzy Małecki (PiS)

O oszczędzaniu energii i oddaniu do użytku kolejnego fragmentu drogi Via Baltica mówili goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Marek Lewiński rozmawiał z parlamentarzystami: Anną Wojciechowską z PO i Jerzym Małeckim z PiS.

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej to gorący temat ostatnich tygodni i miesięcy. Unijny plan zakłada bowiem znaczną redukcję zużycia energii w państwach członkowskich.

Sceptyczny wobec tych propozycji jest poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Jeżeli chodzi o przepisy, które chce nam narzucić Unia Europejska, to uważam, że każdy kraj ma inny bilans energetyczny i inne sposoby oszczędzania. Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy przeciwni przeciwko narzucaniu czegoś z góry.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Anna Wojciechowska podkreślała, że energię elektryczną trzeba oszczędzać, ale ewentualne przepisy dotyczące tej sprawy muszą być bardzo precyzyjne.

Zależy jakie są to warunki. Żeby nie skończyło się na tym, że jeżeli co roku będziemy musieli zaoszczędzić 10 procent energii, to co będzie po 3-4 latach? Dojdziemy do tego, że nie będziemy w ogóle używać energii elektrycznej. Jest to nie potrzebne. Najważniejsza jest świadomość społeczna i edukacja.

Zgodnie z zapowiedziami w przyszłym tygodniu rząd przedstawi pakiet rozwiązań promujących oszczędzanie energii. Będą też propozycje adresowane między innymi do administracji i instytucji publicznych.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o trasie Via Baltica

„Drogi nas nie dzielą” – mówili zgodnie mazurscy posłowie z Prawa i Sprawiedliwości oraz z Koalicji Obywatelskiej. Dziś oddany zostanie do użytku fragment drogi S61 Via Baltica z Ełku do Szczuczyna.

W ocenie posła Jerzego Małeckiego nawet ten 23-kilometrowy odcinek trasy wpłynie pozytywnie na komfort podróżowania.

Skróci się czas przejazdu z Ełku do Łomży, Warszawy nawet o kilkanaście kilometrów. Komfort i bezpieczeństwo będą ku temu sprzyjały. Z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień otwieranych jest coraz więcej odcinków. Mam nadzieję, że w miarę szybko ten polski odcinek trasy Via Baltica będzie otwarty.

Z otwarcia tej trasy zadowolona jest także posłanka Koalicji Obywatelskiej Anna Wojciechowska z Ełku.

Wczoraj widziałam ostatnie szlify. Nawet żartowałam, że asfalt jest polerowany przed dzisiejszym otwarciem, więc będzie to dużym ułatwieniem i oszczędnością benzyny oraz czasu.

Nowy odcinek S61 przechodzi przez powiaty grajewski, piski i ełcki w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jego oficjalne otrawcie zaplanowano na 14.30. W wydarzeniu będzie uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, oszczędność, prąd, Via Baltica
Powiat giżycki ma problemy z kupnem energii. „To dla nas sygnał ostrzegawczy”

Do grupy zakupowej energii elektrycznej utworzonej przez powiat giżycki nie wpłynęła żadna oferta sprzedaży energii. Nie wiemy dlaczego tak się stało, szykujemy kolejną ofertę - powiedział...

Zamknij
RadioOlsztynTV