Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porządkują nekropolie i przywracają pamięć mieszkańców Kresów Wschodnich

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

Wolontariusze z Bartoszyc i Ukrainy porządkują przedwojenne cmentarze w Warężu i Łubowie na Ukrainie. To część projektu „Wspólnie dla Przodków”. Jego celem jest przywracanie pamięci dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich.

Wszystko zaczęło się od pomysłu Sebastiana Bironta, który na tych nekropoliach odnalazł swoich przodków i uporządkował ich groby. Potem powstał pomysł, by sprzątnąć całe nekropolie.

Cmentarze znajdują się przy granicy z Polską w dawnym powiecie sokalskim. Spoczywają tam Polacy i Ukraińcy. Jak powiedział Sebastian Biront, że dotychczas udało się powycinać drzewa, krzewy i zarośla. Ostatnie prace obejmowały naprawę poniszczonych upływem czasu nagrobków.

00:00 / 00:00

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

W działania włączył się Zarząd Oddziałowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej i Stowarzyszenie Animator z Morąga. Cmentarze porządkowali także wolontariusze z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i Politechniki Lwowskiej.

Dwuletni projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Polonika.

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

Fot. FB Wspólnie dla Przodków

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Bartoszyce, cmentarz, sprzątanie, Ukraina, nagrobki, wolontariusze, nekropolie, porządkowanie, porządkowanie przedwojennego cmentarza, Sebastian Biront, Waręż, Wspólnie dla Przodków
Posłowie o eksplozji przy granicy: musimy zachować spokój i czekać na wyjaśnienie sprawy

Dwie osoby zginęły od uderzenia rakiety w, leżący przy granicy z Ukrainą, Przewodów w województwie lubelskim. Gośćmi Porannych Pytań byli posłowie z Warmii i Mazur zasiadający...

Zamknij
RadioOlsztynTV