Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porozmawiajmy o… dekomunizacji ulic

W Olsztynku od dawna domagano się zmiany nazwy ulicy gen. Świerczewskiego

W 34 miastach na Warmii i Mazurach są nazwy ulic, placów i mostów upamiętniające działaczy, wydarzenia i organizacje z czasów PRL.

Najwięcej nazw związanych z symboliką komunistyczną jest w Działdowie, Rozogach, Bartoszycach, Olsztynie, Nidzicy i Bisztynku. Po wejściu w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu samorządy będą miały rok na ich zmianę.

W audycji Porozmawiajmy o… „dekomunizacji ulic” wzięli udział Waldemar Brenda z IPN i Witold Gieszczyński z UWM. Gospodarzem rozmowy był Leszek Cimoch.

Posłuchaj audycji Porozmawiajmy o…

Szef olsztyńskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej doktor Waldemar Brenda podkreślał, że chodzi o nazwy upamiętniające osoby, organizacje i wydarzenia związane z jakimkolwiek ustrojem totalitarnym.

rozmowa część 1

Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN. Fot. Łukasz Sadlak

Tymczasem jak twierdzi doktor habilitowany Witold Gieszczyński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiele samorządów nie chce wprowadzać żadnych zmian.

rozmowa część 2

Witold Gieszczyński historyk Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. A. Socha

W Olsztynie najprawdopodobniej zmienione zostaną nazwy 8 ulic m.in. Dąbrowszczaków, generała Berlinga, Hanki Sawickiej i 22 Stycznia.

W Olsztynie zmienione maja zostać nazwy kilku 8 ulic m.in. ulicy Dąbrowszczaków. Fot. D. Grzymska

 

(lew/bsc)

Więcej w ulica, ulice
Dogoterapia na ulicach Giżycka

Pedagodzy ulicy czyli tzw. streetworkerzy z Giżycka jako pierwsi w Polsce prowadzą dogoterapię na ulicach. To pilotażowy projekt fundacji Human Lex Instytut. Prezes Fundacji i jednocześnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV