Poradnik Bezpieczeństwa trafia do domów. Jest też wersja dla dzieci

Wojewoda Radosław Król
Jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i gdzie szukać pomocy? Ruszyła ogólnopolska akcja informacyjna, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, także tych najmłodszych.
Przygotowany na zlecenie rządu Poradnik Bezpieczeństwa to 50-stronicowa publikacja zawierająca podstawowe zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych. Broszura trafia pocztą do wszystkich gospodarstw domowych w kraju.
Sytuacje kryzysowe mogą wystąpić nawet podczas awarii prądu czy wodociągu. Dla niektórych obrona cywilna kojarzy się z nauką strzelania i rozpalaniem ogniska w lesie, a w rzeczywistości oznacza coś zupełnie innego. Ważne jest, jak zachować się w domu, co przygotować na wypadek awarii oraz czym jest plecak ewakuacyjny i co powinno się w nim umieścić. Warto znać obowiązujące sygnały alarmowe i zadbać o podstawowe wyposażenie, takie jak radio, latarka czy powerbank.
— wyjaśnił wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
W województwie warmińsko-mazurskim poradnik ma także drugą, specjalną wersję. Jest ona przeznaczona dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I–III szkół podstawowych. Materiał opracowali eksperci z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Jak podkreślił wojewoda, chodziło o przedstawienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa w formie zrozumiałej i przystępnej dla najmłodszych odbiorców.
Chodzi o to, aby dzieci czuły się bezpiecznie i aby w łatwy sposób można było pokazać im, jak zachowywać się w takich sytuacjach, kogo słuchać, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym oraz dlaczego w sytuacjach kryzysowych nie wolno działać opieszale
— dodał.
Radosław Król zaznaczył, że Rządowy Poradnik Bezpieczeństwa nie jest podręcznikiem na czas wojny. To praktyczne kompendium wiedzy dotyczącej reagowania na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak klęski żywiołowe, awarie techniczne czy sytuacje wymagające szybkiej ewakuacji.
Podczas gdy standardowa wersja poradnika trafia bezpośrednio do skrzynek pocztowych, wydanie skierowane do dzieci będzie dystrybuowane za pośrednictwem szkół i przedszkoli. Z zapowiedzi rządowych wynika, że Poradnik Bezpieczeństwa powinien dotrzeć do wszystkich domów do końca tego miesiąca.
Wojewoda Radosław Król był gościem Andrzeja Piedziewicza.
Posłuchaj rozmowy
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

























