Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Popielice i orzesznice mają własne… osiedle. Leśnicy z Elbląga chronią zagrożone gatunki

Fot. M. Stankiewicz

W lasach Wysoczyzny Elbląskiej pojawiły się domki dla popielic i orzesznic leszczynowych. Te niewielkie gryzonie żyjące na drzewach są objęte ochroną jako gatunki zagrożone wyginięciem.  Domki mają im zastąpić im naturalne kryjówki.

To już druga edycja tej akcji. W pierwszej kilka lat leśnicy zainstalowali prawie 200  domków. Część z nich już wymagała wymiany.

Domki dla popielic zostały zainstalowane na terenie Bażantarni i Nadleśnictwa Elbląg. Staliśmy się niezłym deweloperem, bo postawiliśmy osiedle złożone z 50 domków – żartuje rzecznik elbląskich leśników Jan Piotrowski. Domki dla popielic są podobne do budek lęgowych dla ptaków, ale wejście mają od strony pnia. Leśnicy współpracowali w tej sprawie z przyrodnikami z Parku Krajobrazowego.  Projekt objął też postawienie domków dla pszczół samotnic i powstanie kwietnej łąki.

Dodajmy, zrealizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląg projekt dotyczy ochrony przyrody. Kosztował ponad 11 tysięcy złotych. Został zrealizowany dzięki dzięki dotacji  w wysokości 7,5 tysiąca złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, drzewa, ochrona, leśnicy, domki, Nadleśnictwo Elbląg, Jan Piotrowski, Popielice, zagrożone gatunki
Porządkują groby, a także odnawiają część nagrobków. Leśnicy pamiętają o tych, którzy odeszli

Na cmentarzach tłumy porządkujących groby przed dniem Wszystkich Świętych. Ale jak się okazuje - dbają o nie także leśnicy. Jak mówi Agnieszka Jurkiewicz z Nadleśnictwa Olsztynek...

Zamknij
RadioOlsztynTV