Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Popełniasz błędy? Według badań – wzbudzasz sympatię

Fot. fotolia

Popełniać błędy i mylić się jest rzeczą ludzką. Na to właśnie wskazuje efekt potknięcia, tzw. pratfall effect. Ci, którzy nie popełniają błędów, są postrzegani, jako mniej sympatyczni, niż ci, którym od czasu do czasu przydarzy się jakieś potknięcie. Doskonałość tworzy dystans.

Ta teoria została przetestowana przez psychologa Elliota Aronsona. W swoim teście poprosił uczestników o wysłuchanie nagrań osób odpowiadających na quiz. Wybrane nagrania zawierały odgłos przewracającej się filiżanki kawy. Kiedy uczestnicy zostali poproszeni o ocenę quizów pod względem sympatii do osób biorących w nich udział, grupa, która rozlewała kawę znacznie zyskała w ocenie sympatii.

Efekt potknięcia może zatem służyć jako dobre przypomnienie, że można, a nawet warto być omylnym. Sporadyczne błędy są nie tylko dopuszczalne, ale mogą okazać się korzystne. Dopóki błędy nie są niebezpieczne, a popełnianie ich nie pogarsza reputacji, okazjonalne wypadki mogą się bardzo przydać.

Weźmy za przykład Jennifer Lawrence, aktorka która została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób, wielokrotnie nagradzana, ale wciąż uznawana za tę „skromną”, „normalną”, „do której można się porównać”. Śledząc jej spektakularne upadki na czerwonym dywanie, niewybredne wypowiedzi, które czasem ją samą wpędzały w zakłopotanie, sprawiły, że Lawrence nie jest posągową aktorką, a człowiekiem z krwi i kości, o czym właśnie mówi efekt potknięcia.

Okazuje się bowiem, że nikt nie lubi ideałów, doskonałość tworzy otoczkę nieomylności, trochę oderwaną od ludzkich słabości, sprawiając, że ci, którzy nigdy nie popełniają błędów lub tak są postrzegani, są uznawani za mniej atrakcyjnych i lubianych. Co związane jest z tym, że wiele elementów zachowań innych odnosimy do siebie. Doskonali ludzie sprawiają, że czujemy się mali. Kiedy wyraźnie zawodzą, wydają się bardziej bezbronni, ujmujący i przyjaźni. W rezultacie my sami czujemy się dużo lepiej ze sobą.

 

Autor: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV