Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Projekt „Bliżej Bałtyku 2030” – szansą na rozwój samorządów znad Zalewu Wiślanego

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Samorządy powiatowe, miejskie i wiejskie Elbląga i Braniewa, a także Fromborka, Rychlik i Tolkmicka zawiązały porozumienie o nazwie „Bliżej Bałtyku 2030”, które ma przyczynić się do rozwoju regionu m.in. w związku z powstaniem przekopu Mierzei Wiślanej i drogi wodnej do Elbląga z Zatoki Gdańskiej.

Porozumienie określa charakter współpracy samorządów.

Strony porozumienia postanawiają współpracować w zakresie realizacji strategii rozwoju ponadlokalnego, której nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym

– głosi preambuła porozumienia Bliżej Bałtyku 2030.

Samorządy chcą stworzyć ponadlokalny Miejski Obszar Funkcjonalny Elbląga. List intencyjny w tej sprawie władze Elbląga, Braniewa, Fromborka, Rychlik, Tolkmicka i obu starostw podpisały już w lutym. Samorząd Elbląga, który został liderem tego zadania, we współpracy z pozostałymi samorządami przygotuje m.in. strategię rozwoju obszaru Zalewu Wiślanego. Jest ona niezbędna, by móc sięgać po wielomilionowe dofinansowania projektów z budżetu krajowego i unijnego.

Wszystkie samorządy położone nad Zalewem Wiślanym wraz z Elblągiem, który ma być głównym beneficjentem drogi wodnej z Bałtyku, od początku deklarują poparcie i aktywnie uczestniczą we wszystkich działaniach związanych z tą inwestycją.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski/tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, samorząd, powiat, rozwój, współpraca, porozumienie
Elbląg skorzysta na Polskim Ładzie – twierdzi radny. Prezydent zaprzecza

- Elblążanie skorzystają na Polskim Ładzie - uważa radny Rafał Traks z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem prezydent Witold Wróblewski myli się podając przyszłoroczne...

Zamknij
RadioOlsztynTV