Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad tysiąc funkcjonariuszy odznaczonych i awansowanych. W Bartoszycach odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji

Fot. A. Piedziewicz

Więcej zadań w związku z pandemią, ale także rosnąca wykrywalność przestępstw. O tym mówiono podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbyły się w Bartoszycach.

Święto przypada na 24 lipca. Wojewódzkie obchody w województwie warmińsko-mazurskim zorganizowano jednak dziś w Bartoszycach. Tradycyjnie były odznaczenia i awanse. Z okazji święta przyznano je łącznie ponad 1000 funkcjonariuszom z regionu.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki życzył zaś policjantom, by ich służba wróciła do normalności.

Przede wszystkim chcę podziękować policjantom za codzienną służbę, zwłaszcza przez ostatnie półtora roku była to bardzo trudna służba. Natomiast życzyć chciałbym tego, aby te wyzwania powróciły do tych, które były przed pandemią, to znaczy, aby można było więcej czasu i energii poświęcić na prewencję czy edukację.

00:00 / 00:00

Nadinspektor Tomasz Klimek, warmińsko-mazurski wojewódzki komendant policji zwraca uwagę, że epidemia COVID-19 przyniosła wiele nowych zadań.

Kontrola kwarantanny to było główne zadanie funkcjonariuszy. Od początku, gdy zaczęliśmy kontrolować, było 3,5 miliona takich kontroli. To także dodatkowe zadania związane z pilnowaniem restrykcji, np. obowiązkiem noszenia maseczek.

00:00 / 00:00

Jak podaje warmińsko-mazurska policja, mimo dodatkowych zadań udało się poprawić wykrywalność przestępstw. W 2020 roku wyniosła ona 75 procent. Jednocześnie sami policjanci ucierpieli z powodu zakażeń. Koronawirusem zaraziło się ponad 1100 funkcjonariuszy i 200 cywilnych pracowników policji. Niestety, jeden funkcjonariusz i trzech pracowników cywilnych zmarło. Te zjawiska nie zniechęciły natomiast do służby. Obecnie w regionie w policji jest tylko nieco ponad 40 wolnych miejsc.

Ten rok prawdopodobnie zakończymy brakiem wakatów. Dużo chętnych jest do policji, dużo osób przyjmujemy. Na emeryturę lub do innych jednostek odchodzi coraz mniej policjantów, obecnie mamy już rekordowo niski wakat

– informuje nadinspektor Tomasz Klimek.

00:00 / 00:00

Rola i misja, którą pełni polska policja, jest dobrze odbierana. W statystykach poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest bardzo wysokie i myślę, że to wpływa także na chęć młodych ludzi, by podjąć służbę w policji

– komentuje wojewoda Artur Chojecki.

Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim służy ponad 3,5 tysiąca policjantów.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Chojecki, święto, Święto Policji, funkcjonariusze, Tomasz Klimek
Święto olsztyńskiej policji. Awanse i odznaczenia odebrało prawie 200 funkcjonariuszy

Policjanci z Komendy Miejskiej w Olsztynie obchodzili swoje święto na placu apelowym komisariatu w Biskupcu. Jak mówi podkomisarz Rafał Prokopczyk z olsztyńskiej komendy, uroczystość jest okazją...

Zamknij
RadioOlsztynTV