Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad połowa ofiar wypadków to niechronieni uczestnicy dróg

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

– Ponad połowa wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych to niechronieni użytkownicy dróg: piesi, rowerzyści i motocykliści – przekazał dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak. Tragedie związane z wypadkami drogowymi mają wymiar nie tylko czysto ludzki, ale także ekonomiczny.

W trzeci weekend listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jak podaje ITS, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w wypadkach na drogach całego świata ginie około 1,3 miliona osób rocznie. W ich następstwie od 20 do 50 mln osób zostaje rannych, a wiele z nich – w wyniku poniesionych urazów – doświadcza niepełnosprawności.

Statystyki WHO wskazują również, że obrażenia na skutek wypadków drogowych są główną przyczyną śmierci w kategorii wiekowej 5-29 lat. Ponad połowa wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych to niechronieni użytkownicy dróg: piesi, rowerzyści i motocykliści

– powiedział prof. Marcin Ślęzak.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest okazją do wspomnienia i uczczenia osób, które straciły życie lub ucierpiały w zdarzeniach drogowych.

Święto służy także zwróceniu uwagi na cierpienie wszystkich poszkodowanych tymi tragicznymi zdarzeniami. Przede wszystkim akcentuje potrzebę wsparcia dla rodzin dotkniętych tragedią utraty bliskich

– zaznaczył Ślęzak.

To również czas, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność podjęcia działań mających poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Dlatego organizowane są wydarzenia, takie jak konferencje, seminaria czy kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości na temat skali problemu wypadków drogowych i konieczności działań prewencyjnych. To również okazja do refleksji nad własnym zachowaniem w ruchu drogowym oraz do promowania kultury, odpowiedzialności i szacunku wobec innych uczestników ruchu

– przekazał szef ITS.

Tragedie związane z wypadkami drogowymi mają wymiar nie tylko czysto ludzki, ale także ekonomiczny.

Każdego roku straty spowodowane w ich następstwie szacowane są na miliardy złotych. Dane Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wskazują, że koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2021 r. wyniosły 39,3 mld zł. Dla porównania w 2018 roku było to aż 56,6 mld zł, a więc różnica to ponad 30 proc.

– wskazał.

Organizatorami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, a także Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Autor: M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
Śmiertelne potrącenie pod Biskupcem. Sprawca na podwójnym gazie

Tragiczny wypadek w pobliżu wsi Borki Wielkie w powiecie olsztyńskim. Jak podała policja, samochód osobowy śmiertelnie potrącił kobietę. Funkcjonariusze, którzy są na miejscu, ustalili, że kierowca...

Zamknij
RadioOlsztynTV