Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Ponad miliard złotych trafiło do rolników rok temu. Nowe wnioski można składać od 13 marca
Ponad 950 milionów złotych trafiło na konta rolników na Warmii i Mazurach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji podsumowuje ubiegłoroczną kampanię przekazywania dopłat bezpośrednich.
Wspomniane 950 milionów złotych to tylko pieniądze z unijnych dopłat bezpośrednich. Są jeszcze inne, duże kwoty – dodaje Łukasz Bartkowski, wiceszef regionalnego oddziału ARiMR.
Do tego dochodzi kolejne 68 milionów z płatności ONW, z płatności rolno-środowiskowych i klimatycznych dochodzi 88 milionów, kolejne 60 milionów to rolnictwo ekologiczne, dobrostan zwierząt do ponad 11 milionów i zalesienia – prawie 6 milionów. Łącznie daje to kwotę miliard 189 milionów wypłaconych na województwo warmińsko-mazurskie.
W skali całego kraju, z tytułu dopłat bezpośrednich i różnych płatności obszarowych, na konta rolników trafiło łącznie prawie 18 miliardów złotych.
Tymczasem dokładnie za tydzień – od 15 marca – rolnicy będą mogli składać nowe wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych.
Zaczęła się nowa perspektywa finansowa, a to oznacza pewne zmiany. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zajmują się wnioskami rolników twierdzą, że z nowymi wnioskami każdy powinien sobie poradzić. Przypominają jednak, że lokalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego prowadzą już szkolenia.
Wicedyrektor warmińsko-mazurskiej ARiMR Łukasz Bartkowski przypomniał w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn, że z wnioskowaniem o płatności bezpośrednie wiążą się „ekoschematy”. Jest to nowość.
Każdy rolnik ma do wyboru co najmniej sześć ekoschematów. Niektóre dzielą się nawet na osiem poddziałów. Każdy z rolników znajdzie coś dla siebie. Są tam nawet takie proste zabiegi jak przyoranie słomy, czy zalanie obornika w ciągu 12 godzin, czy bezorkowa uprawa roślin. Aby otrzymać dodatkową płatność nie będzie trudno zdobyć dodatkowe punkty.
W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z roślinami miododajnymi, z prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, z biologiczną ochroną upraw, z retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych, dobrostanem zwierząt oraz z rolnictwem węglowym.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy