Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 800 milionów złotych dla przedsiębiorców w programie Polska Wschodnia w 2019 roku

Fot. fotolia

Ponad 800 mln złotych czeka w 2019 roku na mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w Polsce Wschodniej – informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

To środki przeznaczone zarówno dla firm, które chciałyby rozwinąć swoją działalność jak i dla początkujących – start-upów – dodaje resort, przedstawiając m.in. harmonogram konkursów w Programie Polska Wschodnia.W 2019 roku przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w konkursach we wszystkich działaniach skierowanych w programie do firm. Czekają na nich jednak nowe, korzystniejsze kryteria i warunki przyznawania dofinansowania.

Z komunikatu wynika m.in, że zwiększy się zakres wsparcia dla firm, które będą chciały rozwinąć swoją działalność na zagranicznych rynkach.

Za pozyskane środki firmy będą mogły teraz kupić również drobne środki trwałe, czyli np. komputery oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do przygotowania firmy do wejścia na nowe rynki międzynarodowe. Do tej pory nie było to możliwe. Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się lutym. Na firmy łącznie czeka 50 mln zł

– komentuje ministerstwo.

Zmiany, jak wynika z komunikatu, czekają również na konsorcja małych i średnich przedsiębiorców, które będą chciały zainwestować w stworzenie innowacyjnego produktu sieciowego, czyli oferty kilku firm połączonej jedną marką. Zyskają przedsiębiorcy, chcący zainwestować w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Na tego typu inwestycje możliwe będzie uzyskanie wyższego niż do tej pory procentu dofinansowania. Łącznie do zdobycia w konkursie będzie 150 mln zł – czytamy.

Przyszły rok przyniesie również nowe szanse dla start-upów.

Platformy startowe dla nowych pomysłów już na początku stycznia rozpocznie się nabór innowacyjnych pomysłów. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem strony www.PlatformyStartowe.gov.pl. Na stronie, poza opisem zasad działania i aktualnościami, już dziś są dostępne wizytówki 6 Platform i ich specjalizacji branżowych. To pomoże złożyć wniosek do tej najbardziej odpowiedniej

Autorzy najciekawszych i najbardziej obiecujących pomysłów, dodaje komunikat, założą start-up i przejdą „inkubację”. Jej celem „jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji oraz szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorcy”.

Najlepsze start-upy, już od lipca, mogą się starać o dotację na dalszy rozwój działalności – do 800 tys. zł. na start-up – dodaje MIiR.

Do tej pory ze wsparcia Programu skorzystało 694 firm.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, inwestycje, przedsiębiorcy, start up, firmy, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Samorządy mogą składać wnioski o pieniądze z programu „Senior plus”. „To ważne dla osób starszych, którym często doskwiera samotność”

Od dziś samorządy mogą składać wnioski o pieniądze z programu "Senior plus" na przyszły rok. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska przypomina, że jednostki...

Zamknij
RadioOlsztynTV