Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 70 procent personelu medycznego deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi

W całym kraju trwają szczepienia osób z tak zwanej grupy zero. W większości placówek medycznych chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 70 procent ich personelu.

OLSZTYN

Większość pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie zaszczepiono przeciw COVID-19. Chęć przyjęcia szczepionki wyraziło ponad 80 procent pracowników. Szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło prawie 100 osób, w tym dyrektor stacji Janusz Dzisko.

Do zaszczepienia zostało jeszcze około 25 procent pracowników, którzy zgłosili chęć przyjęcia szczepienia

– powiedział Janusz Dzisko. Dodał, że sam nie miał żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Powiedział też, że pracownicy wojewódzkiej stacji zaszczepili się w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie, a pracownicy stacji powiatowych przyjmują szczepienia w szpitalach węzłowych w swoich powiatach.

GIŻYCKO

Tak jest m.in. w Szpitalu Miejskim w Giżycku. Jak mówi dyrektor szpitala Anita Kornatowicz, chętnych byłoby znacznie więcej, ale wiele osób po przejściu COVID-19 musi odczekać kilka tygodni, by móc się bezpiecznie zaszczepić.

00:00 / 00:00

Do dej pory w giżyckim szpitalu zaszczepiono 254 osoby, czyli 30 procent chętnych. Jutro i pojutrze szczepieniu zostanie poddanych łącznie kolejnych 220 pracowników służby zdrowia. Cały czas też dzwonią osoby, które chcą się wpisać na listę szczepień.

00:00 / 00:00

Anita Kornatowicz przewiduje, że do 22 stycznia uda się zaszczepić wszystkich chętnych z grupy zero.

BRANIEWO

W Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie kolejni pracownicy medyczni są szczepieni przeciwko Covid-19. W tym tygodniu zaszczepionych ma być 180 osób.

Szczepienia oczywiście rozpoczęły się od tzw. grupy 0, czyli personelu medycznego. Zanim jednak pacjenci otrzymają szczepionkę wypełniają ankietę kwalifikującą do szczepienia oraz odbywają rozmowę z lekarzem. Wypełniając ankietę trzeba m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące zachorowania na Covid-19 oraz kontaktu z osobą zakażoną, a także podać informacje o swoim stanie zdrowia.

Szczepienia w powiatowym szpitalu w Braniewie potrwają do czwartku. Kolejną turę szczepień personelu medycznego zaplanowano na następny tydzień. Po zaszczepieniu osób z grupy zero szczepionki będą podawane osobom z grupy pierwszej. W niej znajdują się m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych i służby mundurowe.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rusza 15 stycznia. W powiecie braniewskim znajduje się siedem punktów, które będą prowadziły szczepienia.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

 

Autor: M. Michalski/A. Pastuszk/PAP/P.Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, szczepienia
Posłowie z regionu krytykują starostę szczycieńskiego ws. szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepienie starosty szczycieńskiego przeciwko COVID-19 i likwidacja Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku - takie tematy omawiano w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV