Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 30 zabytków otrzyma dotacje na prace konserwatorskie i restauratorskie

Regionalny samorząd przeznaczył na ochronę zabytków 900 tysięcy złotych. Wsparcie uzyskały 32 obiekty wpisane do rejestru zabytków i znajdujące się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Dotacje przyznano – w wyniku otwartego konkursu – właścicielom i zarządcom zabytkowych obiektów na wykonanie w tym roku prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Pieniądze, pomogą także sporządzić dokumentacje oraz przeprowadzić badania konserwatorskie i ekspertyzy. Zgodnie z regulaminem, kwota udzielonej dotacji nie mogła przekroczyć łącznej wysokości nakładów koniecznych na wykonanie prac przy zabytku.

Najwięcej, bo 100 tys. zł przeznaczono na remont dachów dwóch kaplic przyległych do wieży olsztyńskiej katedry pw. św. Jakuba. Archidiecezja Warmińska uzyskała 97 tys. zł na dokumentację projektową pałacu w Smolajnach, związanej z rewitalizacją dawnej letniej rezydencji biskupów oraz 30 tys. zł na konserwację stalli kanonickich z bazyliki archikatedralnej we Fromborku.

Dotacje przyznano też m.in. na konserwację polichromii na sklepieniu prezbiterium Sanktuarium pw. Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie (39 tys. zł), restaurację i konserwację ołtarza bocznego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie (30 tys. zł) czy prace konserwatorskie przy ołtarzu z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Grodzicznie (34 tys. zł.

Wśród dofinansowanych projektów jest zakończenie prac konserwatorskich północnej empory chórowo-organowej w kościele ewangelicko-augsburskim w Dźwierzutach (18 tys. zł), remont dachu prawosławnej cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kętrzynie (40 tys. zł) i konserwacja drewnianych elementów wyposażenia grecko-katolickiego kościoła pw. św. Mikołaja w Dobrym Mieście (24 tys. zł).

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, dotacje, zabytki
MOPR prosi o darowizny na pensje, sprzęt i paliwo. „Przez 22 lata my ratowaliśmy Was, teraz Wy uratujcie nas”

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku jest w trudnej sytuacji finansowej. Ratownicy uruchomili konto, na które można wpłacać darowizny na rzecz organizacji i po raz pierwszy...

Zamknij
RadioOlsztynTV