Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 1600 firm skorzysta z pomocy Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Są jednak wątpliwości

Fot. Adobe Stock

Ponad 1600 firm skorzysta z pomocy przyznawanej za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. To pieniądze, które pochodzą z grantu na kapitał obrotowy.

Miesiąc temu – po kontrowersjach związanych ze sposobem aplikowania o środki – konkurs został unieważniony i przeprowadzony ponownie na innych, ujednoliconych zasadach. Niektórzy przedsiębiorcy nadal mają jednak wątpliwości.

Przypomnijmy, podczas pierwszego naboru generator wniosków działał zaledwie przez 3,5 minuty i w tym czasie przyjął 1522 aplikacje. Z generatora wniosków można było skorzystać na dwa sposoby: z bezpośredniego linku lub z poziomu strony głównej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jak wówczas zgłaszali nam przedsiębiorcy – witryna Agencji nie działała już od godziny 7.00, choć możliwość aplikacji o pieniądze była otwarta dopiero od 8.00.

W związku z tym, że strona Agencji została zablokowana, nie został zapewniony równy dostęp do generatora wniosków dla wszystkich przedsiębiorców. Dało to podstawy do tego, że podjęliśmy decyzję o anulowaniu

– tak mówił w październiku prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Marek Karólewski. Po drugim naborze na liście zaakceptowanych wniosków jest 1631 firm. Większość z nich otrzyma pomoc w wysokości 23,5 tys. zł. Najwięcej, bo po 164 tys. zł. dostaną dwie większe firmy: Pomidor Duży i Rempasz. Jest też kilkadziesiąt przedsiębiorstw, które otrzymają od 30 do 90 tys. zł.

Przedsiębiorca Marcin Szyjka, który wspólnie z żoną prowadzi lokal gastronomiczny w Olsztynie, w e-mailu przesłanym redakcji Polskiego Radia Olsztyn zauważa jednak, że aż 1376 firm to tzw. samozatrudnieni. Przedsiębiorca dzieli się też swoimi spostrzeżeniami:

Moim zdaniem zasady rozdawania pieniędzy nieuwzględniające liczby zatrudnionych i branży są skandaliczne.

Dziwi się również, że finalnie branże najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa wcale nie były przez algorytm premiowane. W tej chwili – w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej – Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego przypomina, iż „wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia dwóch egzemplarzy wniosku o grant wraz z załącznikami w ciągu 3 dni roboczych.”

Do zarzutów przedsiębiorców Agencja się jeszcze nie odniosła. Prezes W-MARR Marek Karólewski nie odebrał telefonu od naszego reportera.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedsiębiorcy, Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, wsparcie
Przekażą mydła, żele antybakteryjne i „koperty życia”. Caritas Diecezji Elbląskiej pomaga seniorom w czasie pandemii

Caritas Diecezji Elbląskiej przekaże swoim podopiecznym środki ochrony osobistej, które otrzymała od Caritas Polska. Organizacja ta prowadzi od początku pandemii akcję #pomoc dla seniora. Do Elbląga...

Zamknij
RadioOlsztynTV