Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 120 tysięcy narodzin dzieci zgłoszono przez internet. Taka możliwość istnieje od dwóch lat

noworodek

Możliwość zgłoszenia urodzenia dziecka w formie elektronicznej uruchomiono 1 czerwca 2018 roku na stronie www.GOV.pl . W pierwszym miesiącu skorzystali z niej rodzice 2771 maluchów, a każdy kolejny miesiąc był lepszy.

Ostatnie miesiące to czas rosnącej popularności tej e-usługi. W sumie do dziś przez internet zgłoszono narodziny 120 339 dzieci. Jak do tej pory najwięcej – bo aż 17 231 – w kwietniu tego roku

– przyznał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

To co cieszy najbardziej to fakt, że zbliżamy się do momentu, w którym połowa narodzonych w danym miesiącu dzieci jest zgłaszana bez wizyty w urzędzie

– dodał.

Na rejestrację narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Tego obowiązku może dokonać mama lub tata. Wtedy, oprócz imienia, dziecko otrzymuje też numer PESEL.

Jak zaznacza resort, do rejestracji dziecka przez internet potrzebny jest profil zaufany (PZ). Przypomniano, że dzięki profilowi zaufanemu można też online złożyć wniosek o 500+ oraz wyrobić dziecku dowód osobisty.

Można też złożyć online wniosek o odpis aktu stanu cywilnego lub wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, Ministerstwo Cyfryzacji
Przygotowują projekty, które każdy będzie mógł oglądać w domu. Aktorzy, muzycy i bibliotekarze z Warmii i Mazur tworzą „Kulturę w sieci”

Prawie 1200 beneficjentów w całego kraju, także z Warmii i Mazur, otrzymało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury z programu "Kultura w sieci", który jest częścią tzw. tarczy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV