Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 116 mln złotych dla polskich klubów piłkarskich. PZPN ogłosił pakiet pomocowy

Fot. laczynaspilka.pl

PZPN w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa stworzył pakiet pomocowy o wartości 116 milionów złotych. Na tę kwotę składa się m.in. 50 milionów łącznie dla klubów czterech najwyższych lig, z czego kluby ekstraklasy otrzymają 30 milionów, na wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży.

W piątek odbyła się wideokonferencja prezesa federacji Zbigniewa Bońka oraz sekretarza generalnego PZPN Macieja Sawickiego z członkami zarządu związku, poświęcona „dyskusji na temat nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska piłka w związku z wprowadzeniem początkowo stanu zagrożenia epidemicznego, a obecnie stanu epidemii”, jak napisano w komunikacie.

Poinformowano o pakiecie pomocowym w łącznej wysokości 116,04 mln zł.

Było nas stać na taki pakiet, ponieważ prowadzimy właściwą politykę finansową i mamy się czym dzielić. Od ponad siedmiu lat, gdy jestem prezesem PZPN, potrafiliśmy odłożyć coś na kupkę. I teraz przyszła pora, żeby coś z tej kupki dać. To dobry projekt, daje klubom jasność w wielu sprawach. Problem polega na czym innym – jeżeli kluby nie zmienią swojej mentalności, sposobu zarządzania, to dalej będą przegrywać w pierwszych rundach europejskich pucharów

– powiedział prezes Boniek.

Może ten obecny kryzys trochę wyczyści, unormuje sytuację w naszej piłce ligowej? Może przyjdzie pora na to, żeby bardziej postawić na juniorów, na myślenie o swojej przyszłości

– dodał.

PZPN oświadczył m.in., że dofinansuje kluby ekstraklasy, pierwszej, drugiej i trzeciej ligi. To łączne kwoty w wysokości – odpowiednio – 30, 10, 6 i 4 mln złotych z przeznaczeniem na wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży.

Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/21 w danej klasie rozgrywkowej

– zaznaczono w komunikacie.

Federacja utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości (łącznie 18,1 mln zł), nawet w przypadku nierozegrania całego sezonu.

Poinformowano także m.in. o zawieszeniu opłat w rozgrywkach seniorskich w najniższych ligach (od trzeciej do C klasy) w sezonie 2020/21. Łączny koszt to 8,7 mln zł, z czego 6,2 mln to dofinansowanie Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej „w związku z przejściem na opłaty ryczałtowe”, a 2,5 mln zł to pokrycie przez PZPN opłat ryczałtowych na sezon.

PZPN utrzyma też wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich.

Zwiększono nagrody finansowe za udział w Pucharze Polski – na każdym etapie o ponad 50 procent dla klubów rywalizujących na szczeblu centralnym. Łącznie na nagrody w tych rozgrywkach PZPN przeznaczy 10 mln zł, z czego triumfator otrzyma 5 mln.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że piłkarskie rozgrywki ligowe w większości krajów są wstrzymane. W Polsce, na ten moment, przerwa ma potrwać co najmniej do 26 kwietnia.

Kryzys odbije się także na finansach PZPN, co przyznał prezes Boniek.

Szacuję, że za okres od marca do czerwca stracimy od 40 do 50 milionów złotych. Chodzi m.in. o nierozegrane mecze reprezentacji, brak wpływów z transmisji, itd. Ale już myślimy, jak nasz budżet zmodyfikować właśnie o te stracone wpływy

– powiedział szef federacji.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pomoc, pzpn, Sawicki, Boniek, pakiet, koronawirus
Olsztyński ratusz kupi sprzęt medyczny do walki z COVID-19. Miasto uruchamia kolejną rezerwę finansową

Olsztyński urząd miasta uruchamia kolejną rezerwę finansową na walkę z koronawirusem. To 850 tysięcy złotych. Pieniądze z rezerwy mają posłużyć przede wszystkim na zakup środków ochrony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV