Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomnik Pana Samochodzika nad Jeziorakiem? Decyzja w rękach mieszkańców Iławy

Pomnik Pana Samochodzina miałby powstać nad Jeziorakiem. Fot. materiały prasowe

Miłośnicy literackiej postaci muzealnika-detektywa Pana Samochodzika chcą postawić mu pomnik w Iławie,w pobliżu Jezioraka.

Pomysłodawcy upamiętnienia przypominają związki tej postaci literackiej z Iławą. W mieście i okolicach toczy się akcja „Pana Samochodzika i złotej rękawicy” oraz trzech innych książek z tego cyklu. W dodatku ich autor, Zbigniew Nienacki od połowy lat 60. do śmierci w 1994 roku mieszkał w niedalekim Jerzwałdzie i spoczywa na tamtejszym cmentarzu.

Nienacki opublikował 15 tomów z serii o Panu Samochodziku, niektóre z nich zostały zekranizowane. Po śmierci pisarza cykl kontynuowali inni autorzy i obecnie liczy on łącznie około 140 pozycji.

Inicjatorzy budowy pomnika Pana Samochodzika przekonują, że będzie to świetna promocja Iławy i sposób na przyciągnięcie turystów. Projekt budowy pomnika został zgłoszony do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego wyniki zostaną ogłoszone 30 grudnia,a zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Pomysłodawcy wyliczyli koszt budowy pomnika na 125 tysięcy złotych.

Autor: PAP
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iława, pomnik, Jeziorak, Pan Samochodzik
Kradł tablice rejestracyjne, a potem tankował paliwo, za które nie płacił

Policjanci z Iławy zatrzymali 27-latka, który znalazł niecodzienny sposób na bezpłatne tankowanie samochodu. Do tego posłużyły mu skradzione tablice rejestracyjne. Jak powiedziała aspirant Joanna Kwiatkowska z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV