Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Półwiecze form przestrzennych w Elblągu

Jedna z rzeźb przestrzennych w Elblągu, fot. Urząd Miasta Elbląga

Elbląg rozpoczyna dziś świętowanie jubileuszu 50-lecia 1. Biennale Form Przestrzennych.

Pół wieku temu w sojuszu artystów z robotnikami powstało kilkadziesiąt monumentalnych, stalowych instalacji. Większość z kolekcji wciąż zdobi ulice miasta, a od kilku lat nosi znaczącą nazwę Otwartej Galerii Form Przestrzennych.

Do tego święta Galeria El, w której rodziła się idea spotkania artystów uprawiających awangardową sztukę nowoczesną przygotowywała się od wielu miesięcy. Data rozpoczęcia obchodów 1. biennale nie jest przypadkowa. – W 1965 roku Biennale zaczęło się w ważny dla PRL dzień czyli 22 lipca – wyjaśnia Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El.

W Centrum Sztuki Galeria El o godz. 16.00 spotkają się dziś (22.07.) z elblążanami twórcy tych pierwszych form przestrzennych, krytycy sztuki i młodzi artyści. Odbędzie się także panel dyskusyjny na temat funkcjonowania sztuki w przestrzeni miejskiej. Wieczorem, około 21.00 przewidziano specjalne pokazy.

Przypomnijmy I Biennale Form Przestrzennych z roku 1965 i kolejne elbląskie spotkania artystów z Polski i z zagranicy, zaowocowały kilkudziesięcioma metalowymi formami – rzeźbami, które pojawiły się w parkach i na skwerach Elbląga. Zdecydowana większość z nich do dziś cieszy oko elblążan i budzi zainteresowanie turystów z całego świata.

(stan/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, rzeźba, biennale, przestrzennych
W Elblągu weryfikują wnioski do budżetu obywatelskiego

Trwa weryfikacja prawie 300 wniosków to tegorocznego Budżetu Obywatelskiego w Elblągu. Część propozycji złożonych przez elblążan została odrzucona z powodów regulaminowych. Inne m.in. dlatego, że w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV