Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski western w stylu Tarantino? „Magnezja” od dziś w kinach!

Magnezja

„Magnezja” w reżyserii Maćka Bochniaka to szalona podróż przez dzikie pogranicze polsko-sowieckie przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Tutaj rządzi ten, kto ma pieniądze i naładowaną broń. 

„Moja bohaterka jest mściwa, władcza, odważna, bezwzględna, ale też dzika, namiętna i pamiętliwa. Przede wszystkim ma jednak ogromną żądzę władzy. Bardzo przyjemnie grało mi się tę postać” – mówi Maja Ostaszewska, która w „Magnezji” wciela się w rolę stojącej na czele rodziny Róży Lewenfisz. Na ekranie partneruje jej Borys Szyc, kreujący jedną z najbardziej oryginalnych ról w swojej bogatej karierze. Kreacją Zbroi Lewenfisz połączył siłę i przemoc bohaterki z jej swoistą kobiecą wrażliwością. Zaangażowana w rodzinne interesy Zbroja jest postrachem okolicy, jej jedyną słabością jest miłość do mężczyzny. Pozycji Róży i Zbroi zagraża trzecia z sióstr, rosnąca w siłę Lila.

„To małomówna wojowniczka z wielką tajemnicą” – krótko charakteryzuje swoją postać Małgorzata Gorol. Aktorka, której kariera nabrała tempa po udziale w obsypanej nagrodami „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej, wciela się w najmłodszą Lewenfiszównę – bohaterkę, która niemalże nie schodzi z konia i nie obce są jej strzelba i bicz. Tłumiony przez lata gniew i żądzą zemsty kotłuje się w niej na zmianę z potrzebą akceptacji i miłością do toksycznej rodziny. Wymagająca fizycznie i dramatycznie rola sprawia, że z jeszcze większym zainteresowaniem czekamy na kolejny film aktorki – „Śubuk”, w którym wcieli się w bezkompromisową matkę walczącą z systemem o godne życie swojego autystycznego dziecka.

Poza twardymi siostrami Lewenfisz, na pograniczu są też inne kobiety, z którymi nie warto zadzierać. Agata Kulesza wciela się w rolę inspektorki Stanisławy Kochaj, która przyjeżdża do miasteczka, by zaprowadzić w nim ład. Ubrana w skóry i poruszająca się na motocyklu policjantka nie daje się łatwo wyprowadzić w pole. Jej ponadprzeciętna intuicja sprawia, że każdy przestępca z okolicy powinien mieć się na baczności. Ufać nie można też Helenie, przebiegłej córce bankiera i ukochanej jednego z braci Hudini. Wcielająca się w nią Magdalena Boczarska z niezwykła łatwością lawiruje pomiędzy dziewczęcą delikatnością, a iście demoniczną przebiegłością pozwalającą jej na planowanie skoku stulecia.

„Magnezja” to przede wszystkim świat silnych kobiet, które same decydują o regułach gry. „Kilka lat temu mi i Mateuszowi Kościukiewiczowi wpadł do głowy pomysł, by w filmie wszystkie główne role zagrały kobiety. Miały biegać ze strzelbami i siać dookoła spustoszenie. Może wynika to z faktu, że mamy silne żony. Uznaliśmy w każdym razie, że może to być ciekawy zabieg. Zresztą kusiło mnie to, co swego czasu robił Lars von Trier, który pisał role męskie i obsadzał je kobietami, i na odwrót. Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł, żeby zrobić to na większą skalę, by właśnie kobiety były sprawczyniami, a mężczyźni ofiarami” – mówi reżyser i współautor scenariusza, Maciek Bochniak.

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za „Najlepszego” i „Miasto 44”. Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m. in. w „Mieście 44” czy „Hiszpance”. Charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak „Katyń”, „Biała wstążka”, „Pachnidło” czy „Zimna wojna” oraz Agnieszki Hodowanej odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w „Człowieku z magicznym pudełkiem”, „Demonie” i „Miłości”. Montażystą filmu jest współpracownik Małgorzaty Szumowskiej,  Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował laureat  Oscara za „Marzyciela” Jan A. P. Kaczmarek.

„Magnezję” wyróżniono czterokrotnie podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – film otrzymał Złotego Pazura w kategorii „Inne spojrzenie” oraz trzy nagrody indywidualne: za najlepszą charakteryzację, kostiumy oraz scenografię.

Film w kinach już od dziś.

Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kultura
Studenci odmrażają kulturę. Zobacz, co przygotowali

Po okresie zamrożenia budzi się kultura studencka. Robi to z przytupem i piosenką na ustach. W Centrum Konferencyjnym w Olsztynie zespół Uniwersyteckiego Teatru Muzycznego po raz...

Zamknij
RadioOlsztynTV