Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska jako miejsce azylu nie tylko dla uchodźców z Ukrainy. Posłuchaj debaty

Radio Olsztyn zaprasza do wysłuchania debaty przygotowanej we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie. Krzysztof Kaszubski i jego goście rozmawiali o obecności województwa warmińsko-mazurskiego w świecie.

Hasło rozmowy brzmiało „Polska jako miejsce azylu nie tylko dla uchodźców z Ukrainy”. W audycji wzięły udział przedstawicielki Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego:

  • Maria Rochowicz – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
  • Agnieszka Wilkowska– Klocek – kierownik Oddziału Legalizacji Cudzoziemców
  • Beata Mamińska- Pietrzak – kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich

Od momentu wybuchu wojny polską granicę przekroczyło ponad 7 milionów obywateli Ukrainy. W większości są to kobiety i dzieci. Liczna grupa obywateli Ukrainy przebywała w Polsce jeszcze przed wybuchem wojny. W tej chwili, szacuje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona Ukraińców.

W województwie warmińsko-mazurskim, na koniec września 2022 roku, zarejestrowanych było niespełna 28 tysięcy osób. W samym Olsztynie Ukraińcom nadano prawie 3 tysiące numerów PESEL. W stolicy Warmii i Mazur i wokół niej mamy społeczność ukraińską liczącą około 4 tysięcy osób.

O status uchodźcy w Polsce oprócz Ukraińców starają się także obywatele Białorusi i Afganistanu. W województwie warmińsko-mazurskim poza Ukraińcami najwięcej jest Gruzinów i obywateli Bangladeszu.

Posłuchaj debaty w Radiu Olsztyn

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w debata, Radio Olsztyn, wojna, Rosja, Ukraina, Ukraińcy, azyl, uchodźcy
Radio Olsztyn docenione za promowanie historii Polski. IPN uroczyście wręczył wyróżnienia

Po raz pierwszy olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej przyznała wyróżnienia "Praesentes - prioribus", czyli "Teraźniejsi - minionym". Nagroda jest wręczana w dowód uznania w promowaniu historii...

Zamknij
RadioOlsztynTV