Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polonijne dzieci z Łotwy i Kazachstanu wypoczywają na Warmii i Mazurach. To drugi taki turnus

Fot. Archiwum Polskiego Radia Olsztyn

Dla większości z nich to pierwszy pobyt w Polsce. Aby dowiedzieć się czegoś o kraju przodków zwiedzają najważniejsze, historyczne miejsca w regionie, ale też aktywnie wypoczywają.

Pobyt 40 dzieci z Łotwy i Kazachstanu organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, pod auspicjami Senatu RP. Uczestnicy to młodzież od 10 do 18 roku życia. W ramach projektu „Lato z Polską” odpoczywają oraz poznają historię i kulturę kraju swych rodziców i dziadków.

Opiekun grupy Małgorzata Czeczora powiedziała, że dzieci, które przyjechały pod koniec lipca do Polski, już 1 sierpnia pojechały do Warszawy. Wzięły udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie zwiedzały Centrum Nauki Kopernik.

To właśnie postać Mikołaja Kopernika, związana z historycznym regionem Warmii, jest wiodącą w projekcie „Lato z Polską”. Młodzi Polonusi zwiedzają w Olsztynie zamek gotycki, który był siedzibą kapituły warmińskiej, a dobrami tej kapituły zarządzał Kopernik. Nie mogło zabraknąć wycieczki do planetarium, które zostało otwarte w 1973 r – w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. W programie pobytu jest także wycieczka do Fromborka, gdzie mieszkał i pracował oraz Toruń, gdzie się urodził.

Dzieci mają poznać także historię wieków średnich. Pojadą na Grunwaldzkie Pola, miejsce starcia wojsk sprzymierzonych i krzyżackich oraz do Malborka, gdzie zwiedzą zamek, siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Młodzież dokumentuje swoje historyczne wycieczki, prowadząc „paszporty podróżnika”. Stemplują paszporty okolicznościowymi pieczątkami z poszczególnych miejsc pobytu.

Nie brakuje też zajęć naukowych. Mimo że to wakacje, biorą udział w zajęciach z biologii, robotyki i projektowania komputerowego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Chodzą także na koncerty piosenek szantowych, opalają się i kąpią w jeziorach, jeżdżą na rowerowe wycieczki.

Dla większości Polonusów wypoczynek na Warmii i Mazurach jest pierwszym pobytem w Polsce. – Znajomość języka jest różna, niektórzy mówią świetnie, inni tylko rozumieją. Pobyt w Polsce to także dla nich nauka i sposób na utrwalenie języka polskiego, choć w swych krajach chodzą do polonijnych szkół – powiedziała Czeczora.

To już druga grupa wypoczywających w tym roku na „Wakacjach z Polską”. Będą tu do połowy sierpnia. Wcześniej na Warmii i Mazurach gościły dzieci z Rosji m.in. z okręgu moskiewskiego i Syberii oraz z Ukrainy.

Autor: PAP

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypoczynek, polonia, Łotwa, wakacje
Minister zdrowia ostrzega przed wakacyjnymi problemami ze zdrowiem. Nie można bagatelizować objawów

Gorączka, bóle brzucha, biegunka i bóle stawów po wakacjach spędzonych w odległych krajach mogą świadczyć o początkach egzotycznej choroby. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem. Minister...

Zamknij
RadioOlsztynTV