Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy o raporcie ws. więzień CIA

Organizacje broniące praw człowieka i niektóre media sugerują, że tajne więzienie CIA, w którym torturowano więźniów, działało w Starych Kiejkutach koło Szczytna. Fot. Łukasz Węglewski

CIA niesprawiedliwie zatrzymała co najmniej 26 osób w więzieniach CIA. Program tzw. „wzmocnionego przesłuchania” wykraczał poza granice prawa i był o wiele bardziej brutalny niż przedstawiał to amerykański wywiad – wynika z raportu o torturach w więzieniach CIA.

CIA zwodziło także Kongres i prezydenta USA w sprawie prowadzonego przez nią programu. Jednocześnie brutalne przesłuchania CIA „były nieskuteczne”, gdyż informacje przekazywane przez oskarżanych o terroryzm nie odegrały kluczowej roli w odnalezieniu np. Osamy Bin-Ladena.

Zapominamy o kontekście w jakim sytuacja traktowania więźniów miała miejsce. – twierdzi Bogusław Rogalski, były europoseł, były członek nadzwyczajnej komisji parlamentu europejskiego do spraw rzekomego nielegalnego wykorzystywania krajów europejskich przez CIA.

00:00 / 00:00

Według raportu o CIA, amerykańscy funkcjonariusze mieli stosować niekonwencjonalne metody przesłuchań. Miały naruszać godność i zdrowie człowieka. Jednak te dokumenty nie wnoszą niczego nowego do sprawy. – uważa poseł SLD Tadeusz Iwiński.

Ośrodek w Starych Kiejkutach koło Szczytna. Fot. Łukasz Węglewski

00:00 / 00:00

Amerykanie powinni załatwić tę sprawę we własnym zakresie. – mówił poseł Platformy Andrzej Orzechowski.

00:00 / 00:00

Organizacje broniące praw człowieka i niektóre media sugerują, że tajne więzienie CIA,w którym torturowano więźniów działało w Starych Kiejkutach koło Szczytna.

(mlew/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w raport, CIA, Stare Kiejkuty, Tadeusz Iwiński, Andrzej Orzechowski, tortury
Były szef wywiadu krytykuje raport ws. więzień CIA

Zbigniew Siemiątkowski zapewnia, że informacje przytoczone w raporcie amerykańskiego Senatu w sprawie CIA są mu kompletnie nieznane. Byłemu szefowi Agencji Wywiadu postawiono zarzuty za udział w...

Zamknij
RadioOlsztynTV