Politycy m.in. o rozbudowie wojska i relokacji migrantów. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
W poniedziałkowej audycji publicystycznej Radia Olsztyn My, Wy, Oni spotkali się politycy z regionu.
Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:
- Ignacy Niemczycki – Polska 2050
- Władysław Mańkut – Nowa Lewica
- Janusz Cichoń – Platforma Obywatelska
- Iwona Arent – Prawo i Sprawiedliwość
Tematy:
1. Rozbudowa i wzmocnienie wojska w województwie warmińsko-mazurskim wobec ostatnich wydarzeń w Rosji i na Białorusi.
Nic nie wskazuje na to, aby Grupa Wagnera miała być obecna w obwodzie królewieckim – uspokajał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Minister wręcz wykluczył taki scenariusz.
W związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi, Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych zdecydował niedawno o wzmocnieniu wschodniej granicy Polski.
2. Przymusowa relokacja migrantów w Unii Europejskiej. Stanowisko Polski.
Polska podejmie wszelkie możliwe kroki prawne, by uniknąć przymusowego przyjmowania migrantów z Afryki. Nasz kraj wystąpi także przeciw karom za nieprzyjmowanie tych osób, podobnie jak w 2018 roku. Polska stoi na stanowisku, że taka polityka będzie miała katastrofalne skutki dla całej Europy – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział budowę koalicji państw unijnych w sprawie przymusowych relokacji migrantów.
3. Koniec stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19.
Najważniejsza zmiana dotyczy końca obowiązku noszenia maseczek, czyli zasłaniania nosa i ust w placówkach ochrony zdrowia, czyli w szpitalach i przychodniach. Zniesiony został obowiązek szczepień wśród medyków, pracowników aptek oraz studentów kierunków medycznych. Nie będzie możliwości przetwarzania danych osobowych związanych z Covid-19.
Ważność stracą przepisy dotyczące przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku zakażenia Covid-19. Zostanie przywrócony obowiązek wykonywanie badań wynikających z Kodeksu pracy (badania przed rozpoczęciem pracy i badania okresowe); po odwołaniu stanu zagrożenia przewidziano 180 dni na wykonanie zawieszonych badań, czyli do końca 2023 roku.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska