Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policjanci i straż leśna polują na złodziei choinek

Straż leśna, fot. Lasy Państwowe

Olsztyńska straż leśna i policja rozpoczęły akcję „choinka”, która ma pomóc w walce ze złodziejami drzewek.

Za nielegalne wycinanie choinek można zapłacić 500 złotych mandatu. Legalne drzewka leśnicy sprzedają za 15-30 złotych. Jak poinformował regionalny rzecznik Lasów Państwowych Adam Pietrzak, prowadzona od lat akcja „choinka” ma sprawić, że drzewka nie będą wycinane z lasów „na dziko”. Patroli policji i strażników leśnych można się spodziewać nie tylko w lasach, ale także na drogach dojazdowych do kompleksów leśnych. W tym roku warmińsko-mazurscy leśnicy przygotowali na sprzedaż 11 tysięcy choinek.

Sprzedaż choinek ruszyła także w Nadleśnictwie Elbląg. Można tam kupić świerki lub jodły. Ekolodzy i leśnicy nie mają dylematów. Żywa choinka z legalnego źródła to nie tyko ładny zapach w domu, ale też dbanie o przyrodę – twierdzi Jan Piotrowski rzecznik elbląskiego nadleśnictwa. Po świętach takie drzewko można spalić w kominku albo rozdrobnione zostawić w ogrodzie. Z czasem się rozłoży bez szkody dla środowiska. Choinki z lasu można kupić w leśnictwach Dąbrowa, Jagodno i Dębica w pobliżu Elbląga. Sprzedaż będzie prowadzona do wyczerpania zapasów.

Na Warmii i Mazurach jest też sporo plantacji choinek. Na nich można kupować legalne drzewka. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż leśna
Wspólne patrole tropią kłusowników

Policjanci i strażnicy leśni z powiatu iławskiego wypowiedzieli wojnę kłusownikom i złodziejom. Funkcjonariusze obu służb rozpoczęli wspólne patrole. Będą one prowadzone we wszystkich gminach powiatu. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV