Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pogrążone w ciemności miasta? Coraz więcej gmin oszczędza na oświetleniu

Warmińsko-mazurskie gminy coraz częściej szukają oszczędności. Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii elektrycznej poprzez wyłączanie oświetlenia.

Włodarz, przy podejmowaniu takich decyzji, musi pamiętać o względach bezpieczeństwa – zaznacza Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Rozumiem, że włodarz, jeśli decyduje się na ograniczenie oświetlenia w pewnych godzinach, to jest to poprzedzone analizą i w tyle głowy jest świadomość, że musi być bezpiecznie i bierze się za to odpowiedzialność (…) Jestem przekonany, że zostało to przeanalizowane i skonsultowane ze służbami.

00:00 / 00:00

W Olsztynie światła nie są wyłączane, ale przyciemniane – wyjaśnia rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Michał Koronowski. Tak jest między innymi na Alei Sikorskiego między godziną 23 a 4.

Dysponujemy systemem sterowania, który umożliwia przyciemnianie oświetlenia na terenie Olsztyna w godzinach nocnych (…) Korzystamy z tych możliwości, ponieważ realnie wpływa to na ilość zużytej energii. Strumień świetlny jest obniżany do poziomu, który nie wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Jakie oszczędności przyniesie takie rozwiązanie, będziemy wiedzieli dopiero po otrzymaniu rachunku za zużytą energię elektryczną.

00:00 / 00:00

Natomiast w Olecku na kilka godzin wyłączana jest część oświetlenia – mówi burmistrz miasta Karol Sobczak.

Podjąłem decyzję, że od godziny 0.30 w nocy do 4.30 na terenie gminy wyłączamy światło, oprócz dróg krajowych, wojewódzkich i centrum miasta. Natomiast w miejscach odległych od centrum Olecka i na drogach gminnych i powiatowych oświetlenie wyłączamy.

00:00 / 00:00

Karol Sobczak podkreślił, że do tej pory nie dotarły do niego żadne sygnały świadczące o spadku poziomu bezpieczeństwa z uwagi na wyłączanie części oświetlenia w gminie. Olecko pozyskało pieniądze na oświetlenie ledowe. Inwestycja warta 12 milionów złotych jest rozłożona na 2 lata i jej część ma być gotowa w tym roku.

 

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, OLecko, oszczędność, oświetlenie, rachunki, prąd
Hulajnogi porzucone w zaspach śniegu. Czy są zagrożeniem dla przechodniów?

Zalegające w zaspach śniegu hulajnogi elektryczne w Olsztynie są zagrożeniem dla przechodniów. Na wielu ulicach miasta można potknąć się o źle zaparkowany pojazd. Niebezpieczeństwo jest duże,...

Zamknij
RadioOlsztynTV