Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwyższony poziom ołowiu u dzieci z Korsz?

Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Fot. Radio OLsztyn

Na obserwacji w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przebywa dwoje kilkuletnich dzieci z Korsz, u których badania wykazały podwyższone stężenie ołowiu we krwi.

Radio Olsztyn o „ołowianym” problemie w Korszach informowało już kilka tygodni temu. Mieszkańcy założyli komitet społeczny i zbierają podpisy w sprawie walki z ołowicą. Dotychczas pod protestem podpisało się ponad 700 osób. Ludzie są przekonani, ze opary metalu przedostają się do powietrza z zakładu, w którym utylizowane są akumulatory, a potem mieszkańcy je wdychają.

Kilkanaście osób prywatnie zrobiło badania krwi i okazało się, że mają zawyżony poziom ołowiu w organizmie. Potem burmistrz miasta zdecydował o przebadaniu na zawartość ołowiu tysiąca osób na koszt gminy. Wyniki mają być znane do końca stycznia.

Dzieci, które trafiły do szpitala w Olsztynie mają zawyżony poziom metalu we krwi – powiedziała Radiu Olsztyn dyrektor do spraw lecznictwa Szpitala Dziecięcego dr Barbara Chwała:

00:00 / 00:00

Dzieci, prawdopodobnie jutro, zostaną wypisane do domu. Jak powiedziało się Radio Olsztyn na oddział przyjętych ma być kolejnych dwoje dzieci z Korsz. Dyrektor Barbara Chwała podkreśla, że ołów jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży, osób starszych i dzieci do 6 roku życia.

00:00 / 00:00

Konrad Sznajder – wiceprezes firmy, która zdaniem mieszkańców truje ludzi – jest przekonany, że ołów stwierdzony we krwi, nie ma nic wspólnego z funkcjonowaniem zakładu. W rozmowie z Radiem Olsztyn mówił, że wszystkie kontrole, od samego początku pokazują, że działa on zgodnie ze światowymi i europejskimi normami. (grab/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Korsze
„Ołowiany” problem w Korszach – mieszkańcy badają krew

Mieszkańcy Korsz i okolic boją się o swoje życie i zdrowie. Powodem są podwyższone wyniki zawartości ołowiu we krwi. Ludzie są przekonani, że opary metalu przedostają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV