Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwyższenie myta w Niemczech – najważniejsze informacje

Jeśli interesuje Cię transport drogowy, to zapewne słyszałeś o tym, że od 1 grudnia 2023 roku doszło do zwiększenia stawek myta w Niemczech. W jego ramach podniesiono opłaty nawet do 86%. Głównym celem nowych przepisów jest wsparcie działań proekologicznych, a także zmodernizowanie infrastruktury.

Opłaty drogowe w Niemczech od 1 grudnia 2023

Wysokość myta u naszych zachodnich sąsiadów zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich nie tylko dmc, ale również liczbę osi czy klasyfikację Euro. Dla pojazdów o dmc wynoszącym maksymalnie 40 t nowa stawka może wzrosnąć nawet o kilkanaście eurocentów. Podwyższenie kwoty opłat drogowych odbije się też na samochodach Euro 6. W ich przypadku stawki będą jednak zależeć także od klasy emisji. Przykładowo, pojazdy Euro 6, które mają między 7 a 12,5 t i klasę 1 CO2 będą musiały płacić aż 17,8 centów za kilometr. Wcześniej opłata ta wynosiła zaledwie 9,8 centów. Niewielką korzyścią dla kierowców może być jedynie przywilej dla pojazdów z klasą 5. Będą one bowiem zwolnione od myta. Jeśli zajmujesz się transportem lub spedycją drogową warto więc zadbać o odpowiednie dostosowanie swojej floty do norm panujących w Niemczech.

Kto musi opłacać myto w Niemczech?

Zmiany wprowadzone u naszych zachodnich sąsiadów od grudnia 2023 roku mocno reformują powszechnie znane zasady z mytem. Warto zaznaczyć, że myto jest obowiązkową opłatą za przejazd wybranymi drogami. Wszystkie osoby zajmujące się transportem drogowym powinny zapoznać się z obowiązującymi opłatami. Co ważne, przepisy, które obowiązywały do listopada 2023 roku, obligowały do płacenia myta wyłącznie kierowców pojazdów o masie powyżej 7,5 t. Zmiana sprawiła jednak, że wkrótce opłatą będą objęte także samochody o wadze ponad 3,5 t. Do kolejnych istotnych zawirowań dojdzie od początku 2024 roku. Wraz z nadejściem 1 stycznia pojazdy napędzane gazem ziemnym będą bowiem podlegały opłatom opartym na klasyfikacji ze względu na klasy emisji. Dotychczasowe zwolnienie z opłat obowiązuje bowiem wyłącznie do końca 2023 roku.

Wpływy z myta – na co będą przeznaczone?

Podwyższenie myta w Niemczech nie jest działaniem przypadkowym. Wprowadzenie zupełnie nowych, w większości przypadków niekorzystnych dla kierowców, stawek jest wynikiem działań Niemieckiego Ministerstwa Transportu i Cyfryzacji. Zwiększenie opłat drogowych ma pomóc w rozwinięciu infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Co więcej, wzrost stawek myta jest przedstawiany jako rozwiązanie promujące transport bardziej ekologiczny i bezpieczny dla planety. Opinie na temat wprowadzonych zmian są jednak bardzo odmienne. Warto pamiętać bowiem o tym, że podwyżki myta w Niemczech dotkną wszystkich użytkowników niemieckich dróg federalnych. Polscy przewoźnicy z pewnością odczują więc tę reformę na własnej skórze. Choć zwiększenie opłat drogowych z pewnością przyniesie pewne korzyści, to należy przygotować się na to, że odbije się mocno na kieszeniach kierowców.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Organizatorzy Wigilii dla samotnych szukają osób do pomocy

Każdy może włączyć się w organizację Wigilii dla samotnych w Olsztynie. To społeczna inicjatywa Fundacji Wolne Miejsce. - Każda para rąk się przyda - powiedziała Maja...

Zamknij
RadioOlsztynTV