Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podróżni wygodniej pokonają trasę kolejową Szczytno-Pisz. Powstały nowe perony, w planach jest budowa kolejnych przystanków

Fot. pkp-plk.pl

Na trasie kolejowej między Szczytnem a Piszem są już nowe perony. Powstaną kolejne przystanki, a także odnowione zostaną mosty. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia jest warta 290 milionów złotych.

Jak podał Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK, nowe perony zbudowano w Piszu, Rucianem-Nidzie, Szerokim Borze i Kolonii. Udostępnione zostaną pasażerom we wrześniu. Budowane są także perony w Spychowie, Świętajnie i Jerutach.

Spółka przekonuje, że zmodernizowane obiekty zaoferują podróżnym lepszą obsługę. Perony po przebudowie są wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się także po zmroku. Wygodę zapewnią nowe ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Zamontowane zostaną także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się: pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Dzięki nowym torom między Szczytnem a Piszem wygodniejsza będzie podróż pociągiem na Mazury. Prace do końca maja wykonała na torowisku specjalna maszyna. Nowe szyny przytwierdzono do 95 tysięcy podkładów. Teraz na tor trafia tłuczeń – już użyto 130 tysięcy ton, to tyle, ile może się pomieścić w 6,5 tysiącach samochodów ciężarowych. Prace na linii jednotorowej wymagały zamknięcia. Obecnie zapewniona jest komunikacja autobusowa. Jak wyjaśnił Janduła, zaawansowanie prac pozwala planować, że na przełomie sierpnia i września na trasie Szczytno – Pisz pojadą pociągi. Później w II kwartale 2020 roku oddany będzie odcinek Pisz – Ełk. Na tym dystansie niezbędne są dodatkowe prace – kompleksowa wymiana konstrukcji na dwóch mostach w Piszu i Ełku. Zakres robót określiła specjalnie przeprowadzona ekspertyza.

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn – Ełk na odcinku Szczytno – Pisz – Ełk realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Efektem prac będą szybsze i wygodniejsze podróże ze Szczytna do Ełku. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a czas przejazdu w relacji Szczytno – Ełk skróci się o połowę – z około 3 godzin do 1,5 godziny. Podróż na trasie Olsztyn – Szczytno – Ełk potrwa nieco ponad 2 godziny. Skorzystają mieszkańcy regionu warmińsko-mazurskiego, którzy szybciej dojadą do pracy i szkoły. Będzie dobra oferta dla turystów. Inwestycja zapewni łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych – Ruciane Nida oraz Pisz.

Fot. pkp-plk.pl

Fot. pkp-plk.pl

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, inwestycja, torowisko, przystanki, PKP Polskie Linie Kolejowe, mosty, odnowienie
Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej. W lipcu ma być wskazany wykonawca budowy

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, jesienią zostanie podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. Oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV