Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poczet Żołnierzy Niezłomnych. Życiorysy, sylwetki, zasługi

Fot. Małgorzata Zbrożek

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. W Bliższych spotkaniach przybliżamy sylwetki najważniejszych z nich.

Z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ostatnim z żołnierzy wyklętych był Józef Franczak pseudonim „Laluś”. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku. Rotmistrz Witold Pilecki, pułkownik Zygmunt Szendzielarz pseudonim „Łupaszko”, Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka”, czy Józef Franczak pseudonim „Laluś”, to tylko niektórzy z Niezłomnych. Osób, o których trzeba pamiętać jest znacznie więcej.

Mirosław Sochacki przygotował specjalny Poczet Niezłomnych. Kolejne sylwetki tych, którzy stawiali opór sowietyzacji przedstawia dr Waldemar Brenda, historyk specjalizujący się w historii Zbrojnego Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej.

Fot. Radio Olsztyn

Romuald Kozioł pseudonim „Łużyca” zwany był obrońcą Mazur

Stanisław Szwarc-Bronikowski

Paweł Nowakowski  pseudonim „Tata”, „Leśnik”, Wąs” -major Wojska Polskiego

Zacheusz Nowowiejski pseudonim „Jeż”, „Żuk”

Hieronim Rogiński pseudonim „Róg”, „Cień”

Fot. A.Podbielska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci
Był jednym z ostatnich Żołnierzy Wyklętych. Koło Orzysza odsłonięto pomnik podporucznika Stanisława Grabowskiego

W Drozdowie-Zastrużnem koło Orzysza odsłonięto pomnik żołnierza niezłomnego - podporucznika Stanisława Grabowskiego pseudonim "Wiarus". Uroczystość odbyła się w Ośrodku Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV