Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Początek astronomicznej jesieni atrakcyjny dla obserwatorów nieba

Fot. W-MUW

To już ostatnie chwile astronomicznego lata. Od soboty będziemy mieli astronomiczną jesień, która przyjdzie do nas o 8:49.

Co to oznacza dla obserwatorów nieba? Jak powiedział astronom z olsztyńskiego planetarium i obserwatorium Ernest Świerczyński, to kwestia wysokości Słońca nad horyzontem. Pierwsze tygodnie jesieni będą obfitować w ciekawe zjawiska astronomiczne. Blisko siebie będą Jowisz i Saturn, a w nocy z 28 na 29 października obejrzymy nietypowe, częściowe zaćmienie Księżyca. Tarcza naszego satelity, będącego w pełni, zostanie „nadgryziona” przez cień Ziemi, a w pobliżu znajdować się będą wspomniane dwie planety.

Patrząc na prognozy pogody, daleko nam natomiast do jesieni termicznej. Ta zacznie się kiedy średnia dobowa temperatura pozostanie w zakresie od 5 do 15 stopni.

Posłuchaj rozmowy Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

Więcej w astronomia, jesień
Rozpoczęły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Rozpoczynają się Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki i potrwają do 22 września. Pomysłodawcą jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, a tematem przewodnim tegorocznej edycji jest astronomia.  Wybór tematu przewodniego był oczywisty...

Zamknij
RadioOlsztynTV