Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pociski zamiast grzybów. W lesie koło Szczytna pod ziemią znaleziono cały skład amunicji

Patrol saperski. Fot. W. Andrearczyk

W okolicach Szczytna grzybiarz znalazł wystający z ziemi pocisk. Okazało się, że pod ziemią znajdował się istny skład amunicji. Z lasu Nadleśnictwa Wielbark saperzy wywieźli ponad 300 niewybuchów z czasów wojny.

– Pod żadnym pozorem nie należy dotykać przedmiotów, które mogą być niewybuchami – ostrzega sierżant sztabowy Tomasz Markowski z komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie. Jak wyjaśnia, materiały wybuchowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych i nawet po kilkudziesięciu latach od daty produkcji zachowują swoje właściwości i stanową duże zagrożenie.

00:00 / 00:00

Wczoraj (28 września) w Zalewie, w powiecie iławskim, ewakuowano prawie 400 osób po tym, jak w okolicach targowiska miejskiego znaleziono bombę lotniczą z zapalnikiem o wadze około 50 kilogramów. Nikomu nic się nie stało. Pocisk zdetonowano na poligonie.

Tomasz Markowski radzi jak należy się zachować, jeżeli natkniemy się na przedmiot, który może być niewybuchem.

00:00 / 00:00

Na terenie całego kraju saperzy, każdego roku, podejmują setki interwencji.  W przypadku znalezienia wybuchu należy jak najszybciej powiadomić o tym policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Fot. policja

Autor: K.Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niewybuch, pocisk, niewybuchy
Niebezpieczne znalezisko w lesie koło Węgorzewa

Pociski artyleryjskie z czasów drugiej wojny światowej znaleźli leśnicy podczas wyrębu drzew. Było to w miejscowości Pochwałki w gminie Budry koło Węgorzewa. Jak informują policjanci -...

Zamknij
RadioOlsztynTV